Diklofenak sodyum yüklü mikropartiküler sistemlerden sulu dispersiyonların hazırlanmasına yönelik çalışmalar
Studies on preparation of aqueous dispersion forms of diclofenac sodium loaded microparticulate systems
  1. Tez No: 282234
  2. Yazar: UMUT CAN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANDEMİR CANEFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmanın temel amacı sulu dispersiyonları hazırlanacak, s/y/s ve k/y/s emülsiyon oluşturma ? çözücü buharlaştırma yöntemleri ile üretilen diklofenak sodyum yüklü mikropartiküler sistemlerin optimizasyon parametrelerini araştırmak, düzenlemek ve elde edilen bu mikropartiküllerden süspansiyon formunun hazırlanmasıdır.Seçilen yöntem ile üretilen mikroküre formülasyonlarında iki farklı tipte polimer kullanılmıştır. Eudragit RS 100 ve poli-?-kaprolakton polimerleri ile üretilen mikroküre formülasyonları üzerinde üretim verimi, enkarsülasyon etkinliği, partikül büyüklüğü ve dağılımı, FTIR analizi, DSC analizi, floresans dedektörlü ve dedektörsüz optik mikroskop görüntülemesi, zeta potansiyeli ölçümü, micro-CT araştırmaları, kalıntı DCM tayini, stabilite testi çalışması ve etkin made salım hızı deneyleri gerçekleştirilmiştir.Elde edilen mikroküreler ile üretilen sulu dispersiyon formülasyonu üzerinde ise viskozite değişimi analizi, pH değişimi analizi, sedimentasyon analizi, süspande mikrokürelerdeki partikül büyüklüğü ve görünümü değişimi tayini, süspansiyon sonrası mikroküre enkapsülasyon etkinliğindeki değişim incelenmiştir.Mikroküre formülasyonlarının değerlendirilmesinin ardından, incelenen parametrelerin sonuçlarına dayanarak F2 formülasyonu seçilmiştir. Çalışmanın ikinci basamağı ise diklofenak sodyum taşıyan mikroküreleri peroral olarak uygulamak için uygun sulu dispersiyon formülasyonunun üretilmesidir. Bu aşamada başarılı olmak için sulu dispersiyon formülasyonu olarak seçilen yeniden yapılanabilen süspansiyon formu ksantan zamkı, D-sorbitol, sitrik asit, sodyum sitrat, sodyum benzoat, sodyum lauril sülfat yardımcı maddeleri kullanılarak üretilmiştir.Sonuç olarak saklama ve kullanım süresince stabil diklofenak sodyum yüklü mikropartikülleri taşıyan sulu dispersiyonlar üretilmiştir. Böylece, geriatrik ve pediatrik hasta popülasyonun tedavisi açısından uygun adaylar olduğu kanısına varılan formülasyonlar üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate and regulate the optimization parameters of the diclofenac sodium loaded microparticulate systems such as microspheres which used in formulations of the aqueous dispersions and produced by w/o/w and s/o/w emulsion - solvent evaporation techniques.Two different polymers were used at in microsphere formulations which were produced with chosen production method. The production yield, encapsulation efficiency, particle size and size distribution, FTIR analyses, DSC analyses, optical microscope analyses either with fluorescence dedector or not, zta potential measurements, micro-CT investigations, residual DCM dedection, studies on stability tests and in-vitro drug release experiments were conducted on the microsphere formulations which were obtained with Eudragit RS 100 and Poly-?-caprolactone polymers.Viscosity and pH alteration analyses, sedimentation analysis, particle size and appearance alteration investigation on suspended microspheres, alteration of encapsulation efficiency after suspension were observed on aqueous dispesion formulation which were produced with obtained microspheres.After evaluation the microsphere formulations, microsphere formulation F2 was chosen on the grounds of investigated parameters results. The second step of the study was producing an appropiate aqueous dispersion formulation to deliver diclofenac sodium loaded micospheres by perorally. In order to achieve this step reconstitute suspension form was produced with the excipients like xanthan gum, D-sorbitol, citric acid, sodium benzoate, sodium lauryl sulphate, which was chosen as aqueous dispersion formulation.In conclusion, stable and optimized aqueous dispersion that carries diclofenac sodium loaded microparticles was produced during storage and usage. By tis way, it was decided that produced formulations are convenient candidates in terms of geriatric and pediatric patient papulation?s treatment.