Kontrollü ilaç salım süresinin uzatılması için çeşitli modifiye silika nanopartiküller
Modified silica nanoparticles for extending controlled drug release time
  1. Tez No: 684736
  2. Yazar: BETÜL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Son zamanlarda ilaç taşıyıcı sistemler, ilaç tedavilerinde giderek daha önemli hale gelmektedir. İlaç taşıyıcı sistemler, klasik yollarla alınmakta olan ilaçların doz miktarını ve doz sıklığını azaltmayı, buna bağlı olarak da ilaçlarının sebep olduğu toksik özelliğinin azaltılmasını amaçlar. Bu çalışmada silisyum içeren silika nanopartiküller sentezlendi. Silika nanopartiküllerin yüzey modifikasyonu çeşitli modifiye edici ajanlar gerçekleştirildi. İlaç salım çalışmaları için model ilaç olarak Rhodamin 6G kullanıldı ve salım ortamı olarak PBS ortamı kullanıldı. Bunun yanında modifiye edilmiş silika nanopartiküller çapraz bağlayıcı olarak p(HEMA) ve p(HEMA-co-APTMACl) hidrojel yapılarına katıldı. Hidrojellerin şişme çalışmaları yapıldı. İlaç olarak sodyum diklofenak kullanıldı ve PBS ortamında salım deneyleri yapıldı. Sentezlenen bir diğer silisyum içerikli yapı olarak kopolimerik silika mikropartikülleri silisyum öncülü olan TEVS ve HEMA monomeri kullanılarak mikroemülsiyon yöntemi ile sentezlendi. Sentezlenen mikropartiküllere TMP ilacı yüklendi ve SGF ortamında ilaç salımları yapıldı. Sentezlenen silika temelli materyaller SEM, EDX, TEM, FTIR analizleri ile karakterize edildi. Ayrıca ilaç yüklü ve ilaç yüklü olmayan materyallerin S.aureus, B.subtilis ve E.coli bakterilerine karşı antibakteriyel aktivitesi incelendi.
Özet (Çeviri)
Recently drug delivery systems are becoming more and more important in drug treatments. Drug delivery systems aim to reduce the dose amount and dose frequency of conventionally taken drugs, and correspordingly, to reduce the toxic properties of drugs. In this study, silica nanoparticles containing silicon were synthesized. Surface modification of silica nanoparticles was achieved using various modifying agents. Rhodamine 6G used as the model drug for drug release studies, and PBS medium was used as the release medium. In addition, modified silica nanoparticles were added to p(HEMA) and p(HEMA-co-APTMACl) hydrogel structures as crosslinkers. Swelling studies of hydrogels were carried out. Sodium diclofenac was used as a drug, and release experiments were performed in PBS medium. Copolymer silica microparticles as another silicon-containing structure was synthesized by microemulsion method using silicon precursor TEVS and HEMA monomer. TMP drug was loaded into synthesized microparticles and drug release experiments were performed in SGF medium. The synthesized silica-based materials were characterized by SEM, EDX, TEM, and FTIR analyses. In addition, antibcterial activity of drug-loaded and unloaded materials against S.aureus, B.subtilis, and E.coli bacteria was investigated.