pH-Duyarlı monolitik sistemlerden diklofenak sodyumun kontrollu salımı
Sustained release of diclofenac sodium from pH-sensitive monolithic systems
  1. Tez No: 70287
  2. Yazar: HASAN BASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. TEVFİK ORBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
58 6. ÖZET Bu çalışmanın amacı, romatizmal hastalıkların tedavisinde kullanılan steroid yapıda olmayan antienflamatuvar bir ilaç olan diklofenak sodyum (DFNa)'un kontrollü salımı için pH-duyârlı yeni bir polimerik matriks sistem (monolitik sistem) geliştirmektir. pH-duyarlı poli(2-hidroksietil metakrilat), poli(HEMA), bazlı hidroj eller redoks başlatıcı, Na2S205/K2S208, deiyonize su, çapraz bağlayıcı ajan, etilenglikol dimetakrilat (EGDMA), ve iyonlaşabilen akrilat monomerlerden, akrilik asit (AA) veya dimetilaminoetil metakrilat (DMAEMA) varlığında HEMA monomerinin çapraz bağlanma/kopolimerizasyonu ile hazırlanmıştır. Hidroj eller oda sıcaklığında pyrex test tüplerinde yukarıda bahsedilen bileşenleri içeren monomer çözeltisinin polimerleştirilmesiyle elde edilmiştir. Üaç-yüklü pH-duyarlı monolitik sistemleri hazırlamak için DFNa HEMA monomerinde çözülmüş ve daha sonra yukarıda ifade edilen aynı polimerizasyon işlemi uygulanmıştır. Her bir disk'e 5 ile 33 mg arasında ilaç yüklenmiştir. DFNa'un salım hızını ayarlamak için disklerin kalınhğıda 1.6 ile 3.0 mm arasında değiştirilmiştir. Salım çalışmaları iki kısımda gerçekleştirilmiştir. İlk olarak ilaç yüklü polimerik disklerin salım davranışları yapay bağırsak ortamında (pH=7.5) incelenmiştir. İkinci olarak ilaç yüklü polimerik diskler 3 saat süre ile yapay mide ortamında (pH=1.2) tutulmuş ve hemen yapay bağırsak ortamına alınmışlardır. Tüm salım çalışmaları 37°C'de 50 rpm çalkalama hızına sahip bir çalkalayıcıda gerçekleştirilmiştir. Belirli zaman aralıklarında 50 ml'lik rezervuardan örnek alınmış ve 277 nm'de absorbans değerleri ölçülerek DFNa'un tayini yapılmış ve aynı zamanda lO.saat'in sonunda ilacın kümülatif salım yüzdesi %97 olarak bulunmuştur. DFNa'un ticari olarak piyasada mevcut formlarından olan Voltaren SR® ve Voltaren Retard® için de yukarıda bahsedilen salım çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Salım çalışmaları 3 saat mide ortamında ve bunu takiben bağırsak ortamında59 yürütüldüğünde lO.saat'in sonunda Voltaren SR®'den DFNa'un %76, Voltaren Retard®'dan ise %71 oranında salındığı anlaşılmıştır. Önerilen monolitik sistemin salım davranışı Voltaren SR® ve Voltaren Retard®'ın salım davranışı ile karşılaştırıldığında HEMA ve AA'den oluşan monolitik sistemin DFNa'un salımı için uygun olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
60 7. SUMMARY The purpose of the study is to develop a new pH-sensitive polymeric matrix system (monolithic system) for the sustained release of diclofenac sodium (DFNa) which is a non-stereoidal-antiinflammotory agent useful in the treatmant of rheumatic disorders. pH-sensitive poly(2-hydroxyethyl methacrylate, poli(HEMA), based hydrogels were prepared by crosslinking/copolymerization of HEMA monomer in the presence of redoks initiator, NaaSaOs/K^Os, solvent, deionized water, the crosslinking agent, ethyleneglycol dimethacrylate (EGDMA), and ionizable acrylate monomers, i.e acrylic acid (AA) or dimethylaminoethyl methacrylate (DMAEMA). The hydrogels were prepared in disc forms by polymerizing the monomer solution that contains all constituents described above in pyrex test tubes at room temperature. In order to prepare drug-loaded pH-sensitive monolithic systems, DFNa was dissolved in the HEMA monomer and then the same polymerization procedure described above was performed in the presence of DFNa. Each disc was loaded with the drug between 5 and 33 mg. Thickness of discs was also varied as 1.6 and 3.0 mm to adjust the release rate of the DFNa. Release studies were performed in two parts. At first, release behaviors of drug- loaded polymeric dies were investigated in simulated intestinal fluid (pH=7.5). Secondly, drug-loaded polymeric discs were put in to the simulated gastric fluid for 3 hours followed by simulated intestinal fluid. All release studies were cunducted in a shaker agitating at 50 rpm at 37°C. At predetermined time intervals, sample was withdrawn from the 50 ml rezervuar and DFNa was determined spectrophotometrically by measuring the UV absorbance at 277 nm and also cumulated percentage of drug release was calculated as 97 % at the end of the 10th hour.61 Same release studies mentioned above were conducted for the commercially avaliable forms of DFNa, i.e Voltaren SR® and Voltaren Retard®. When the release studies were carried out in simulated gastric fluid for 3 hours followed by simulated intestinal fluid, it was seen that 76% of DFNa from Voltaren SR® and 71% of DFNa from Voltaren Retard® were released at the end of the 10th hour. It can be concluded that the proposed monolithic system which composed of HEMA and AA is a good candidate for the release of DFNa when the release characteristics of it is compared to those of Voltaren SR® and Voltaren Retard®.