Plasenta ve anne biyolojik örneklerinde arsenik düzeyinin belirlenmesi ve glutatyon s transferaz polimorfizminin arsenik düzeyine etkisi
Determination of arsenic levels of placental and maternal biological samples and effect of glutation s transferase polymorphism on arsenic levels
- Tez No: 282233
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRSEN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Genetik, Kimya, Forensic Medicine, Genetics, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı, toplumumuzdaki glutatyon s transferaz polimorfizmlerinin (GSTO1*A140D ve GSTO2*N142D) oranını belirlemek ve bu polimorfizmlerin plasenta ve anne biyolojik örneklerindeki arsenik düzeylerine olan etkisinin araştırılmasıdır.As ölçümü için Zeeman düzeltmeli Grafit Fırınlı Atomik Absorpsiyon Spektrometresi (GFAAS) sistemi kullanıldı. Türk popülasyonundaki GSTO1*A140D ve GSTO2*N142D polimorfizmlerinin genotip ve alel frekansları PCR-RFLP yöntemi ile tespit edildi.Toplumumuzdaki GSTO1*A140D ve GSTO2*N142D gen polimorfizmlerinin genotip frekansları sırasıyla % 51,3 ve % 43,4 homozigot tipik, % 38,9 ve % 44,9 heterozigot ve % 9,7 ve % 9,7 homozigot atipik genotip olarak belirlendi. Çalışmamızdaki 140D ve142D alel frekansları sırasıyla %29,2 ve %33,8 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the glutathione s transferase polymorphisms (GSTO1*A140D and GSTO2*N142D) in Turkish population and investigate whether this polymorphism has an effect on arsenic levels in placenta and maternal biological samples.Graphite Furnace Atomic Absorption Spectrometer (GFAAS) equipped with Zeeman background correction system was utilized for As determination. The genotype and allele frequencies of GSTO1*A140D and GSTO2*N142D polymorphisms in the Turkish population were determined by polymerase chain reaction?restriction fragment length polymorphism (PCR-RFLP) analysis.The genotype frequencies of the GSTO1*A140D and GSTO2*N142D gen polymorphisms were determined as follows; % 51,3 and % 43,4 homozygote typical, % 38,9 and % 44,9 heterozygote, and % 9,7 and % 9,7 homozygote atypical genotype in our society. The allele frequencies of 140D and 142D in the entire study population were %29.2 and %33.8, respectively.