Diş rengi eşleştirmesinde bulanık mantık yönteminin kullanımı
Use of fuzzy logic method in tooth shade matching
  1. Tez No: 282262
  2. Yazar: PELİN ÖZAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL EROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı, bulanık mantık yönteminin klinik diş rengi eşleştirmesinde kullanımı ve bu yöntemin görsel diş rengi eşleştirme yöntemi ile tekrarlanabilirlik ve güvenirlik açısından karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir.Görsel renk eşleştirmesi için Vita 3D-Master renk rehberi kullanıldı. Renk tablalarının üzerindeki tanımlayıcı kodlar flaster ile kapatıldı. Tablalar rehbere rastgele yerleştirildi. Bireyin üst sol santralinin orta üçlüsünden renk eşleştirmesi yapılması istendi İşlemler, 1 ay sonra tekrarlandı. Eşleştirmenin sayısal değerlere dönüştürülmesi için bir spektrofotometre ile akrilik rezinden bir standardizasyon şablonu hazırlanarak ölçüm yapıldı.Bulanık mantık esaslı renk eşleştirmesi, aynı seansta bilgisayar ekranından ve sınırsız renk seçeneği sunan bir renk paleti üzerinde yapıldı. Ölçülen değerler MATLAB-ANFIS Toolbox ile işlenerek, uygun renk koduna karar verildi.Nicel veriler için bağımlı grupların analizinde kullanılan paired samples t testi ve Pearson korelasyon testi uygulandı. İki farklı yöntemin karşılaştırılması içinbağımsız grupların karşılaştırmasında kullanılan t testi uygulandı. Ayrıca tekrarlanan ölçümlü varyans analizi ile güvenirlik analizi de uygulanmıştır. Nitel değerlerin karşılaştırmasında ise Yates düzeltmeli ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to use fuzzy logic method in clinical tooth shade matching and to compare this method with visual shade matching by means of repeatibility and reliability.Vita 3D-Master shade guide was used for visual shade matching. Descriptive codes on color tabs were covered with plaster. Tabs were randomly placed on the shade. Shade matching on mid-third from upper left central incisor of the sample individual was demanded. The whole procedure was repeated one month later. In order to convert matching into numeric values, measurements were done as a standardization template from acrylic resin was prepared.Fuzzy logic based shade matching was performed in the same session on a color plate offering unlimited color alternatives from computer screen. As a result, values in RGB color system were obtained. These data were converted into CIE L*a*b* system through formulas to make comparisons. Proper color code was decided as recorded values were processed with MATLAB-ANFIS Toolbox.For quantitative data, paired samples t-test which is used for analysis of dependent groups and Pearson correlation test was performed. Fort he comparison of two different methods, t-test which used for the comparison of independent groups was performed. Besides, repeated measuring variance analysis and reliability analysis was also performed. Yates-corrected chi-square test was used for the comparison of qualitative values.