Deneysel periodontitiste melatoninin periodontal kemik yıkımı ve oksidatif stres parametrelerine etkisi
The effect of melatonin on periodontal bone destruction and oxidative stres parameters in experimental periodontitis
- Tez No: 282261
- Danışmanlar: PROF. DR. F. YEŞİM KIRZIOĞLU, PROF. DR. H. RAMAZAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın amacı sıçanlarda oluşturulan deneysel periodontitiste melatoninin, periodontal kemik yıkımına, serum malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) enzim seviyelerine etkisinin değerlendirilmesi ve dişetindeki melatonin düzeylerinin saptanmasıdır.Çalışmada, 30 Wistar-albino cinsi, erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar Sağlıklı(S) serum fizyolojik(s), S melatonin(m), Periodontitis(P)s ve Pm olarak 4 gruba ayrıldı, Histomorfometrik ve histopatolojik değerlendirme için sıçan doku örnekleri alındı. MDA, SOD, GSH-Px ve melatonin düzeylerini belirlemek için serum örnekleri toplanıldı. Melatonin düzeylerini belirlemek için dişeti dokusu toplanıldı.Histopatolojik ve histomorfometrik olarak Ps ve Pm grupları benzerdi. Ancak PMNL yoğunluğu Pm grubunda Ps grubundan daha azdı. SOD ve GSH-Px seviyeleri P gruplarında S gruplarına göre daha düşük iken, MDA düzeyi S gruplarına göre P gruplarında daha yüksekti. Melatonin uygulaması MDA düzeylerinde azalmaya, SOD ve GSH-Px düzeylerinde artışa yol açtı. Dişeti melatonin seviyeleri Ps grubunda anlamlı olarak düşük belirlendi.Çalışmamız deneysel periodontitiste, melatoninin direkt ROT üzerinde süpürücü etkisi, indirekt olarak antioksidan enzim seviyesini arttırması ve enflamasyonda melatonin doku konsantrasyonunun azalması nedeniyle, melatoninin oksidatif stresi ve ilişkili hasarı, azaltabileceğini desteklemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of melatonin on periodontal bone destruction and serum malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GSH-Px) and determine the level of gingiva melatonin in experimental rat periodontitis.In the study, 30 Wistar Albino male rats were used. Rats were divided into 4 groups as Healty(S) saline solution(s), Smelatonin(m), Periodontitis(P)s and Pm. Rat tissue samples were obtained for histomorphometric and histopathologic evaluation. Serum samples were collected in order to determine levels of MDA, SOD, GSH-Px and melatonin. Gingival tissues were gathered to determine the levels of melatonin.Ps and Pm groups were similar in histopathological and histomorphometric evaluation. However PMNL density in Pm group was lower than Ps group. While SOD and GSH-Px levels in P groups were lower than S groups. MDA levels were higher in P groups when compared with S groups. Melatonin was led to a decrease in MDA levels and an increase in SOD and GSH-Px levels. Gingival melatonin levels were determined significantly lower in Ps group.Our study supported that melatonin by virtue of its ability to directly scavenges ROT, indirectly stimulates antioxidant enzymes and decrease of tissue concentration levels of melatonin in inflammation, melatonin may reduce oxidative stress and associated damage in experimental periodontitis.