Yanıkta stromal vasküler fraksiyonunun yara iyileşmesi üzerine etkisinin mezenkimal kök hücre ile karşılaştırılması
Comparison of the healing effect of stromal vascular fraction with mesenchymal stem cell in burn injury
  1. Tez No: 282276
  2. Yazar: OZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yanıklar neden oldukları önemli sosyal ve ekonomik problemler nedeni ile özellikli bir travma grubunu oluştururlar. Yanık tedavisinin hızlı sonuçlanması; komplikasyonların azaltılması, bireyin sosyal yaşamına çabuk dönmesinin sağlanması ve düşük tedavi maliyeti açısından son derece önemlidir. Ayrıca kararsız staz zonunun hızlı resüsitasyonu, oluşacak hasar alanını küçültmek için hayati öneme sahiptir.Kök hücreler, epitelizasyonu, yeni damar oluşumunu arttırarak bu beklentiyi karşılayacak özelliktedirler. Mezenkimal kök hücreler kemik iliği dışında pek çok dokuda bulunur ve yağ dokusu da bunlardan biridir. Çalışmamızda yağ dokudan çok daha kolay ve bol miktarda elde edilen stromal vasküler fraksiyonun yanık iyileşmesi üzerine olan etkisinin pasajlanmış kök hücre tedavisi ile karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmada toplam 40 adet dişi Sprague-Dawley cinsi sıçan kullanıldı. Deneklerin sırtlarında 15 mm çaplı 2'şer lezyon oluşturuldu. İnvitro pasajlanmış kemik iliği kökenli mezenkimal kök hücre süspansiyonu her lezyona intradermal planda toplam 200 mikrolitre olacak şekilde uygulandı. Stromal vasküler fraksiyon ise her deneğin kendi inguinal yağ yastığından elde edilerek 1 mililitrelik doku süspansiyonu şekilde intradermal plana uygulandı. 7, 14 ve 21. günlerde biopsi alınarak, grupların yara iyileşmeleri; epitelizasyon hızı, kontraksiyon yüzdesi ve yeni damar oluşturma kapasitesi açısından değerlendirildi.Literatürde mezenkimal kök hücrelerin yanık ve yara iyileşmesi üzerine olan etkileriyle ilgili çalışmalar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Burn lesions are a specific group of trauma because they cause significant social and economic problems. It is important for reducing complications, low cost of treatment and to provide a quickly return to social life by obtaining a promptly burn treatment. In additionally resusitation of stasis zone is vital to reduce the potential area of the damage wolud be occured.Mesenchymal stem cells provide this expectation by increasing epithelisalization and formation of new blood vessels. In addition to the bone marrow, mesenchymal stem cells can be obtained from many other tissues. The addipose tissue is one of these tissues from which the stromal vascular fraction is obtained more easily and more many . The aim of this study is to compare the effects of stromal vascular fraction versus co-cultured stem cell on burn lesion healing.A total of 40 female Sprague-Dawley rats were used in this study. 15 mm diameter double burn lesion was created on the backside of the rats. Co-cultered bone marrow-derived mesenchymal stem cell (BM-MSC) suspensions of 200 microliter was performed every lesion?s background intradermally. The stromal vascular fraction were obtained by preparing each rat's own inguinal fat pad. Tissue suspension of 1 mililiter was administered in the same layer. 7, 14 and 21 days of taken the biopsy, groups wound recovery were evaluated in terms of; epithelialization rate, the percentage of contraction and new blood vessels generating (neoangiogenesis) capacity.There have been studies investigating the effects of the mesenchymal stem cells on burn lesions and wound healing.