Acil servise boğulma nedeniyle başvuran hastaların geriye dönük değerlendirilmesi
A retrospective assessment of patients admitted to emergency room due to drowning
  1. Tez No: 282277
  2. Yazar: NURŞAH BAŞOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Tüm boğulma kazaları önlenebilecek kazalar olduğundan ve genellikle tam sağlıklı bireylerin bu kazalar neticesinde sakat kaldığı, bakıma muhtaç olduğu veya kaybedildiği gerçeğinin ışığında suda boğulmaları bir halk sağlığı problemi olarak görmek gerekir. Biz bu çalışma ile ülkemizde bu konuda yeteri kadar veri bulunmadığını göz önüne alarak, boğulma nedeniyle acil servisimize başvuran 18 yaş ve üzerindeki erişkin olguların; demografik özelliklerini, boğulma yerlerini, klinik ve laboratuar bulgularını, tedavilerini, mortalite oranını incelemeyi ve ülkemizdeki literatüre katkıda bulunmayı amaçladık.Materyal- metod: Bu geriye dönük çalışma, 1 Ocak 2005 ile 1 Ocak 2011 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine suda boğulma nedeniyle başvuran 18 yaş ve üzerindeki 67 olguyu kapsamaktadır. Veriler hasta dosyalarındaki kayıtlardan elde edildi. Hastalarla ilgili bilgiler, özel olarak hazırlanmış olan formlara dolduruldu. Çalışma formu belirtilen şu değişkenleri içeriyordu; olguların demografik bilgileri (yaşı, cinsiyeti), boğulmanın nerede meydana geldiği, acil servise başvuru anındaki vital bulguları ve akciğer oskültasyon bulguları, Glaskow Koma Skoru (GKS), tam kan sayımı, biyokimyasal testler (sodyum, kalsiyum, potasyum, kreatinin), kan gazı sonuçları, acil servise başvurduğu ay, boğulmaya neden olan durum, hastanede yatış süresi ve son durumu (şifa, ölüm, bitkisel hayat). Olgular hasta dosyalarından elde edilen veriler sonucunda Szpilman'ın klinik sınıflandırma derecesine göre sınıflandırıldı. Bu sınıflamaya göre mortalite ve laboratuar sonuçları değerlendirildi.Bulgular: Suda boğulmalar erkeklerde %59.7 oranında ve kadınlara oranla 1.5 kat daha fazla görülmekteydi. En fazla 18-25 yaş grubunda (%52,2)görülmekle birlikte yaş ortalaması 27,7±11 idi. En çok tuzlu suda (%91) boğulma görülmekteydi. Mevsimsel özelliklere bakıldığında suda boğulmalara en fazla yaz mevsiminde (%88) rastlanmaktaydı. Orjini açısından değerlendirildiğinde en fazla kaza ile suda boğulma (%92.5) görülmekteydi. Suda boğulma olgularında %18 oranında mortalite görüldü. Suda boğulma ile başvuran hastalardan GKS 3-8 arasında olanların mortaliteleri (%78.6) diğerlerine göre daha yüksekti. Acil servise gelişinde pupiller ışık refleksi alınamayan hastaların tümü mortal seyretti.
Özet (Çeviri)
Aim of the study: Of all drowning accidents are preventable accidents and as a result of these accidents healty individuals often injured, in need of care or die. Because of that, drowning must seen as a public health problem. With this study, as known there is not enough data on this issue in our country and we aimed contribute that the review of literature of our country about over 18 years in adult patients admitted to our emergency service due to drowning, demographic informations, clinical and laboratory findings, treatment and mortality rate.Materials and methods: This retrospective study includes 67 patients over 18 years old admittes 19 Mayıs University Hospital?s Emergency Service due to drowning between 1 January 2005-1 January 2011. The data records were obtained from patients? files. İnformation about patients are filled to forms which specially prepared. The form contained the following variables; demographic informations (age, gender), where the drowning occured, the vital signs, Glaskow Coma Scale (GCS) and lung oscultation findings on arrival to emergency room, a complete blood count, biochemical tests (sodium, calcium, potassium, creatinine), the result of blood gas test, the month when patient referred, the course of drowning and the status of hospital stay (healing, death, vegetatif state). The data obtained from the patients files as a result of the cases were classified according to the degree of clinical classification of Szpilman. Mortality and laboratory result were evaluated according to this classification.Results: 59.7% of drowning patients are men and 1.5 times more than in women. Most seen in salt water (91%) and up to 18- 25 years old population, mean age was 27.7 ±11. Looking at the seasonal features, the cases are most common seen in summer time (88%). In terms of origin were seen at most accidental drowning (92.5%). Those drowning patients presenting with a GCS of 3- 8 mortality (78.6%) was higher than others. Patients who were admitted to emergency service with no pupiller light reflex all mortal.