Investigation of dryout in narrow space
- Tez No: 6814
- Danışmanlar: PROF. DR. SUHA SELAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
DAR HACİMDE KURUMANIN İNCELENMESİ ÜLGE, Ethem Tımç Yüksek Lisans Teıi, Makina Müh. Bolümü Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Süha SELAMOÖLU Temmuz 1989, 54 pages ÖZET Durgun suda, biri metal olan iki paralel yatay disk arasında kalan dar dairesel hacimdeki kuruma olayı deneysel olarak incelendi. Çalışmanın temel amacı, bu durumu kontrol eden kritik parametreleri belirlemektir. Isıtıcı metal diskteki iki-boyutlu ısıl iletime dayanan teorik bir model sunulmuştur. Bu modelle, kuruma rejiminin ortaya çıkıp çıkmayacağı belirlenebilir. Deneysel sonuçlar, boyutsuz sayılar olan Biot, Peclet ve Reynolds sayılarının, teorik modelle sunulan kuruma olayının oluşumu kriterine uygun olduğunu göstermiştir. Bu kriter boyutsuz parametrelerle ifade edildiğinden, değişken ısıl, akışkan ve geometrik parametrelerle ortaya çıkan durumlarda uygulanabilir. Anahtar kelimeler : Kuruma, Dar Yarıkta Kaynama, Sıvı - Açığı Rejimi. M//n İVİI W*J KJu, ĞZ9.oq.OZ iv
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF DRTOUT IN NARROW SPACE ÜLGE, Ethem Tunç M. S. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Suha SELAMOGLU July 1989, 54 pages ABSTRACT Dryout phenomenon in narrow circular gaps between two horizontal parallel disks one of which is metal is studied experimentally in essentially still water. The main concern of the study is to determine the critical parameters controlling the phenomenon. A theoretical model is presented based on the two-dimensional conductive behavior of the metal. By this model, a criterion for the existence of a dry regime is introduced. Experimental results indicate that Biot, Peclet and Reynolds numbers are non-dimensional parameters controlling dryout, which conform to the existence criterion presented with the theoretical model. Since the criterion is expressed in terms of non- dimensional parameters, it is applicable to a variety of cases with different thermal, fluid and geometrical parameters. Key words : Dryout, Narrow Crevice Boiling, liquid - Deficient Regime. m