Çocuk acil servisine suda boğulma ile başvuran hastaların demografik, klinik ve laboratuvar, özelliklerinin, retrospektif değerlendirilmesi
  1. Tez No: 908376
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM TOLU KENDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Giriş: Suda boğulma dünya genelinde ölümlerin önlenebilir nedenleri arasındadır. Sahadaki ilk müdahaleler ve temel yaşam desteği uygulamaları ile hastanedeki tedaviler hastaların sağ kalımını etkilemektedir. Bu çalışmada boğulma vakalarının çocuk acil serviste saptanan vital ve muayene bulguları, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları literatür eşliğinde değerlendirilerek acil servisten taburculuk, servis ve yoğun bakım yatışları ve prognozla ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Geriye dönük kesitsel olarak yapılan bu çalışmada, 01/06/2014- 30/08/2023 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisine boğulma nedeniyle getirilmiş 0-18 yaş hastalar değerlendirildi. Boğulma ile ilişkili ICD tanı kodları olan hastalar belirlendi. Hastane öncesine ait veriler ve yapılan müdahalelere dair bilgiler; 112 formundan, adli raporlar, dış merkez epikrizlerinden elde edildi. Acil servisteki başlangıç ve kontrol vital/yaşamsal bulgular, GKS skoru, uygulanmış tedavi (antibiyotik, inhaler, kortikosteroid, inotrop vb.) ve müdahale (KPR, entübasyon vb.) bilgilere hasta kayıt ve gözlem formundan ve hastane elektronik veri sisteminden (MİA-MED) elde edildi. Elde edilen tüm verilere göre hastalar yaş, solunum desteği, Szpilman evresi, acil servisten sonlanım ve nihai sonlanım olmak üzere 5 farklı şekilde gruplandı. Gruplar arası parametreler istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Çalışmamıza 59 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalamaları 5,33 idi (1-16 yaş) ve hastaların %67,8'i (n: 40) erkekti. Hastalar en sık %72'si yaz mevsiminde (n: 42) ve çoğunlukla saat 14.00'ten sonra (n: 35 %59,3) meydana gelmişti. Boğulmaların büyük çoğunluğu havuzda (n:26'sı %44,1) gerçekleşti. Boğulmalar çoğunlukla şahitli olup (n: 39 %66,1) büyük oranda ebeveyn gözetiminde gerçekleştiği görüldü (n: 39 %66,1). Boğulmalarda genelde neden bilinmemekle birlikte (n:34 %57,6) en sık nedenin ebeveyn gözetiminin yetersizliği (n:18 %30,5) olduğu görüldü. Hastaların 11'ine (%18,6) entübasyon uygulandığı ve 16 hastaya (%27.1) KPR uygulandığı görüldü. Hastaların 4'ünün (%6,8) hipotermik, 23'ünün (%39,0) takipneik ve 12'sininin (%20,3) desatüre olduğu tespi edildi. Hastaların 25'inde (%42,4) ise anormal solunum bulguları olduğu ve en sık yaygın ral varlığı (n: 24 %40,7) saptandı. Acilde ilk solunum desteği olarak hastaların 6'sına (%10,2) nazal oksijen, 26'sına (%44,1) maske oksijen, 5'ine (%8,5) NIMV/YANKOT, 10'una (%16,9) ise IMV uygulandığı, hastaların %30,5'inde bir üst basamağa geçildiği saptandı. Acil serviste hastaların 7'sine (%11,9) KPR uygulanmış ve 31'ine (%52,5) antibiyotik verildiği görüldü. Hastaların 14'ünün (%23,7) servise, 21'inin (%35,6) yoğun bakıma yatışı yapıldığı, 21 hastanın (%35,6) acil servisten taburcu edildiği ve 3 hastanın (%5,1) acil serviste exitus olduğu tespit edildi. 11 hastada komplikasyon geliştiği saptandı (%18,6). Hastaların 42'sinin (%71,2) şifa ile taburcu edildiği, 4'ünün (%6,8) evde bakım hastası olarak taburcu edildiği, 4'ünün (%6,8) exitus olduğu belirlendi. Hastaların acil serviste izlem süresi ortalaması 7,28±6,5 saat iken, servise yatış yapılan hastaların izlem süresi ortalaması 7,54±18,0 gün ve yoğun bakıma yatış yapılan hastaların izlem süresi ortalaması ise 10,7±23,1 gün olarak tespit edildi. Yaş gruplarından 10 yaş üstü grupta yüzmeyi bilme, hipotansiyon görülme ve halka açık plajlarda boğulma oranı diğer gruplara göre yüksek iken ebeveyn gözetimde boğulma oranı diğer gruplara göre daha düşük saptandı (p=0,003).
Özet (Çeviri)
Introduction: Drowning is one of the preventable causes of death worldwide. Early interventions and basic life support provided to drowning victims, as well as subsequent hospital treatments, significantly impact patient survival. This study aims to evaluate the vital signs and physical examination findings, laboratory and imaging results of drowning cases identified in the pediatric emergency department. The study also seeks to identify risk factors associated with discharge from the emergency department, hospitalization in wards and intensive care units, and prognosis by reviewing the literature. Method: In this retrospective cross-sectional study, patients aged 0-18 years who were brought to the Pediatric Emergency Department of Akdeniz University Medical Faculty Hospital due to drowning between June 1, 2014, and August 30, 2023, were evaluated. Patients with ICD diagnostic codes related to drowning were identified. Pre-hospital data and information about interventions were obtained from 112 forms, forensic reports, and discharge summaries from external centers. Initial and follow-up vital signs, Glasgow Coma Scale (GCS) scores, treatments (antibiotics, inhalers, corticosteroids, inotropes, etc.), and interventions (CPR, intubation, etc.) in the emergency department were retrieved from patient records and the hospital's electronic data system (MIA-MED). Based on the collected data, patients were grouped into five categories: age, respiratory support, Szpilman stage, discharge outcome from the emergency department, and final outcome. Statistical analysis was performed on the parameters across groups. Results: A total of 59 patients were included in the study. The average age of the patients was 5.33 years (range 1-16), and 67.8% (n=40) of them were male. Most drowning incidents occurred during the summer season (72%, n=42) and primarily after 14:00 (n=35, 59.3%). The majority of drownings took place in pools (n=26, 44.1%). Drowning incidents were mostly witnessed (n=39, 66.1%) and occurred under parental supervision (n=39, 66.1%). While the cause of drowning was generally unknown (n=34, 57.6%), the most common identified cause was insufficient parental supervision (n=18, 30.5%). Intubation was performed on 11 patients (18.6%), and CPR was applied to 16 patients (27.1%). Four patients (6.8%) were hypothermic, 23 (39.0%) were tachypneic, and 12 (20.3%) had desaturation. Abnormal respiratory findings were detected in 25 patients (42.4%), with the most common being the presence of diffuse crackles (n=24, 40.7%). Initial respiratory support in the emergency department included nasal oxygen for 6 patients (10.2%), mask oxygen for 26 patients (44.1%), NIMV/HFNO for 5 patients (8.5%), and IMV for 10 patients (16.9%), with 30.5% requiring escalation to a higher level of respiratory support. Seven patients (11.9%) received CPR in the emergency department, and antibiotics were administered to 31 patients (52.5%). Fourteen patients (23.7%) were admitted to the ward, 21 patients (35.6%) were admitted to intensive care, 21 patients (35.6%) were discharged from the emergency department, and 3 patients (5.1%) died in the emergency department. Complications were observed in 11 patients (18.6%). Forty-two patients (71.2%) were discharged in good health, 4 patients (6.8%) were discharged as home care patients, and 4 patients (6.8%) died. The average length of stay in the emergency department was 7.28±6.5 hours, while the average length of stay for patients admitted to the ward was 7.54±18.0 days, and for patients admitted to the intensive care unit, it was 10.7±23.1 days. Among patients over 10 years old, the rate of knowing how to swim, hypotension, and drowning in public beaches was higher than in other groups, while the rate of drowning under parental supervision was lower (p=0.003).