Suda boğulma nedeni ile başvuran çocukların değerlendirilmesi
Evaluation of demographic and clinical features of children with drowning
  1. Tez No: 466366
  2. Yazar: GEZO ISSI BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TAŞKESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, 2008-2016 tarihleri arasında Diyarbakır ve çevre illerden Dicle Üniversitesi Çocuk Acil Polikliniğine başvuran ve Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılarak izlenen suda boğulma olguları ve bunlara ait demografik özelliklerin değerlendirilmesidir. Bu çalışma suda boğulma riskine karşı çocuklara karada su güvenliği eğitimi verilmesinin ve ebeveynlere suda boğulmayı önleme ve bireylerin olay ile karşılaşma anında ne yapmaları gerektiği yönünde verilecek eğitimin çocuklarda suda boğulmayı önlemedeki önemini vurgulamak amacıyla yapılmıştır. Materyal Metod: Dicle Üniversitesi Çocuk Hastalıkları Acil Servis Bölümüne suda boğulma tanısıyla başvuran ve yoğun bakımda yatırılarak izlenen 0-18 yaş arası 69 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışmaya Diyarbakır il ve ilçeleri ile çevre illerden 42'si erkek, 27'si kız, toplam 69 çocuk hasta dâhil edilmiştir. Hastalar yaş, cinsiyet, kent-kırsal ikameti, mevsim, ay, nörolojik hastalık öyküsü, hastaneye kabulündeki vital bulguları, glaskow koma skalası, beyaz küre sayısı, hemoglobin, platelet , üre, kreatin, ALT,AST sodyum, potasyum, laktat dehidrogenaz düzeyleri, boğulma yeri, suda kalım süresi, hastaneye başvuru süresi, ilkyardım uygulanma durumu, hastanede yatış ve hastanede mekanik ventilatör destek alma durumu ile olgunun tedavi izlem sonucu incelendi. Bulgular: Çalışmamızda, başvuran hastaların %39.1'u kız, %60.9'u erkek idi. Hastaların geldikleri yer incelendiğinde; %60.1'inin kırsal, %39.1'inin kent merkezi olduğu saptandı. Hastaların yaş ortalaması 4,1± 0,72 yıl idi. Hastaneye başvuru süre ortalaması 1,2±0,3 saat idi. Yoğun bakım yatış sürelerinin toplamda 687 gün olup, ortalaması 9.95±0,6 gün olduğu saptandı. Hastaların %71'i 0-4 yaş , %18,8'i 5-10 yaş arası, %10,1'ü > 10 yaş üzeri olduğu görüldü. Başvuru anındaki boğulma şekli incelendiğinde % 33,3 'ünün havuzda boğulma, % 27,5 kova, % 17,4 kuyu , %11,6 nehir, dere ve en az sıklıkta %8,7 ile göl, gölet olduğu görüldü. Suda boğulma nedenlerinde kaza dışı neden saptanmadı. İntihar amaçlı suda boğulma vakası yok idi. Suda boğulma olguları mevsimlere göre incelendiğinde en sık yaz mevsiminde (% 62,3) olduğu görüldü. Bunu takiben boğulma olgularının % 17.4'ü ilkbahar, % 14,5'i sonbahar, % 5,8'in ise kış mevsiminde olduğu saptandı. Boğulmaların aylar incelendiğinde mevsim sonuçlarıyla paralel olarak % 18,8 Temmuz, %14,5 Ağustos, %13 ile Haziran ve Eylül aylarında olduğu saptandı. Hastaneye başvuru anındaki genel durum, solunum sıkıntısının düzeyi yönünden değerlendirme yapıldı. Olguların % 59,4'nin başvuru anında genel durumu kötü, spontan solunumu olmayan, entübeli iken, % 36,2'si genel durumu orta-iyi, spontan solunumu mevcut ancak akciğer dinleme bulguları olan, %4,3'nin ise genel durumu iyi, akciğer dinleme bulgusu olmayan olgular olarak değerlendirildi. Hastanemize başvuru anındaki glaskow koma skoru (GKS) değerleri değerlendirdi. Koma skoru 10 gün üzerinde hastanede yatan olgu %23,2 olarak belirlendi. Olgularımızın %53,6 sı yoğun bakımda mekanik ventilatör desteği almıştır. Olgularımızın %27,5'u olay anında ilkyardım desteği almıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aims to evaluate the clinical features of cases presenting with drowning between the years 2008 and 2016, treated and followed up in the intensive care unit in the Emergency Pediatric Department, Dicle University from Diyarbakır and the surrounding cities. This study was conducted to emphasize the importance of on-land water safety training for children and drowning prevention training for parents and emergency response training for the community in preventing childhood drowning. Material and Method: 69 patients aged 0-18 who admitted with drowning, treated and followed up in the intensive care unit in the Emergency Pediatric Department, Dicle University, were retrospectively evaluated. The study included a total of 69 patients, were 42 male and 27 female, from Diyarbakır and its districts. The patients were evaluated for age, sex, urban-rural residence, season, month, neurological background, vital findings at admission, Glasgow Coma Scale, CBC, hemoglobin, platelet, urea, creatinine, ALT, AST, sodium, potassium, lactate dehydrogenase, drowning site, submersion time, hospital admission time, emergency response efficiency, hospitalization, mechanical ventilator support efficiency, treatment, follow-up, and outcome. Findings: 39.1% of the patients were female, and 60.9% male in this study. An analysis of patients' residential setting showed that 60.1% were rural, while 39.1% were urban residents. The mean age of patients were 4,1 years. Mean hospital admission time was 1.2 hours. Total intensive care hospitalization time was 687 days, with a mean value of 9.95 days. 71% of patients were aged between 0-4 years, 18,8% were aged between 5-10 years, and 10,1% were aged > 10 years. Drowning sites were 33,3% pool drowning, 27,5% bucket drowning, 17,4% well drowning, 11,6% river and creek drowning, and 8,7% lake and pond drowning. Drowning site data of one of the case was not detected. Non-accidental causes of drowning were not identified. There were no suicidal drowning cases. An analysis of drowning cases by seasons revealed that the most common (62,3%) occurrences were during the summer season. This was followed by 17.4% drowning in the spring, 14,5% autumn, and 5,8% drowning in the winter season. An analysis of drownings by months showed that 18,8% of the incidents occurred in July, 14,5% in August, 13% in June and September, which was in conformity with seasonal findings. An analysis was made for overall condition at hospital admission and the level of shortness of breath. While 59,4% of the cases were in poor overall condition at admission, with no spontaneous respiration, and intubated, 36,2% were in fair-good overall condition, with spontaneous respiration but pulmonary auscultation findings, and 4,3% were in good overall condition, with no pulmonary auscultation findings. The Glasgow Coma Scale (GCS) scores at hospital admission were analyzed. 36.2%f of the cases had a coma score of 10 and over. The mean peak heart rate (PHR) was found to be 125,6±28,99 at hospital admission. The mean breath-per-minute (BPM) of patients with spontaneous respiration was found to 25,02±12,88. The BPM and PHR levels of drowning cases by age were found to be within normal limits. An analysis of hospitalization times revealed a mean hospitalization time of 9.95 days, while 60,9% of the patients were hospitalized for 10 days. 53,6% of the patients received mechanical ventilator support at the intensive care unit. 27,5% of the cases received emergency response at the time of the incident.