Radius distal uç kırıklarında konservatif tedavi sonuçlarımız
Result of conservative treatment of fractures of the distal radius
- Tez No: 282282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş ve Amaç: Radius distal uç kırıkları oldukça sık görülmektedir. %75-80'i eklem dışı kırıklardır ve çoğunluğu kapalı redüksiyon ve alçı tespiti ile tedavi edilir. Çalışmamızda kapalı redüksiyon ve alçı ile tedavi edilen hastaların fonksiyonel ve radyolojik sonuçları değerlendirildi.Hastalar ve Yöntem: Ocak 2007 ile Aralık 2010 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği ile Acil Servis A.B'na radius distal uç kırığı nedeniyle başvuran, tedavisinde kapalı reduksiyon ve alçı tespit uygulanan 51 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların ortalama takip süresi 17,1 (6-48)ay idi. Hastalarımızın 34 (% 66,7)'ü erkek, 17(% 33,3)'i kadındı. Hastaların genel yaş ortalaması 39.8±13.5 olarak bulundu.Bulgular: Hastalarımız klinik sonuçları Gardland ve Werley klinik değerlendirme sistemine ve DASH sorgulamasına göre yapıldı. Buna göre hastaların 23 (%45.1) `ü 0-2 puan (mükemmel), 19 (%37.3)'u 3-8 puan (iyi), 9 (%17.6)' u 9-20 puan (orta) olarak değerlendirildi. DASH sorgulamasında ortalama 35.9 ± 4.2 lik sonuç elde edildi. Radyolojik-anatomik sonuçlar Steward ve ark.nın radyolojik değerlendirme kriterlerine göre yapıldı. Bu değerlendirmeye göre hastaların 18 (%35.3)'inde mükemmel, 28 (54.9)' in de iyi, 9 (%17.6)'unde orta sonuç elde edildi. Hiç kötü sonuç elde edilmedi.Sonuç: Günümüzde radius distal uç kırıkları ile ilgili kabul edilmiş olan görüş; bu kırıklarının karmaşık kırıklar olduğu, prognozun kırığın tipine ve yapılan tedaviye bağlı olarak değiştiği şeklindedir. Tedavi şekillerinden olan kapalı redüksiyon ve alçı tespiti ise son derece ucuz, uygulama süresi kısa ve kolay bir tedavi şeklidir. Bu kırıkların kapalı reduksiyon ve alçı tespit tedavisi bir ekip tarafından yakından ve dikkatli takip edildiğinde, doğru kırığa ve hastaya uygulandığı takdirde başarı şansı yüksek olan bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Distal radius fractures of which %75-80 are extra-articular fractures are seen very frequently and mostly treated with closed reduction and cast application. In our study, functional and radiologic results of patients treated with closed reduction and cast application were evaluated.Patients and method: Totally 51 patients in which 34 (%66.7) were male and 17 (% 33.3) were female with distal radius fracture who have been referred to Ondokuz Mayıs University, Faculty Of Medicine, Departments Of Orthopedics and Traumatology and Emergency Medicine between the years January 2007- December 2010 have enrolled in this retrospective study. All patients were treated with closed reduction and cast application. The mean follow-up period was 17.1 (6-48) months. The mean age of patients was 39.8±13.5.Results: The results of clinical treatment were evaluated with Gardland and Werley clinically evaluation criters and DASH Questionnaire. 23 (%45.1) of patients were 0-2 points (excellent), 19 (%37.3) of patients were 3-8 points (good), 9 (%17.6) of patients were 9-20 points (fair). Mean 35.9±4.2 result was obtained from DASH Questionnaire. Radiological and anatomical results were evaluated by Steward et al. Radiological evaluation criteria. According to this evaluation, 18 (%35.3) of patients were excellent, 28 (%54.9) were good, 9 (%17.6) were fair. Any poor results were found.Conclusion: Contemporary concept about distal radius fractures, these are complex fractures and prognosis vary according to the type of the fracture and the treatment. In distal radius fracture treatment, closed reduction and cast applications are inexpensive and easy methods. Treatment of these fractures with closed reduction and cast application have a higher success rate with a careful follow-up and implementation in proper ways.