Radyus distal uç kırıklarında tedavi sonuçlarımız
- Tez No: 70848
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET RADYUS DISTAL UÇ KIRIKLARININ TEDAVİSİ Radyus distal uç kırıklarının tedavi sonuçlan, en önemli organlarımızdan biri olan elin fonksiyonlarını doğrudan etkilediğinden, komplikasyon oranı daha az ve daha iyi sonuç veren tedavi metottan gündeme gelmiştir. Radyus distal uç kırıklarının tedavi sonuçlarını değerlendirmek amacıyla, Kasım 1993-Ağustos 1897 yıllan arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda farklı metotlarla tedavi edilen 100 olgunun sonuçlan prospektif olarak incelendi. Bu kırıkların tedavisinde amaç, fragmanlar arasında normal anatomik dizilimi sağlamak, elde edilen bu dizilimi kaynama sağlanıncaya kadar muhafaza ederek elbileği ve elin fonksiyonlarını normal sınırlara getirmektir. Bu bağlamda hastalara kapalı redüksiyonu takiben yapılan alçı ile tesbit, ekstemal fiksatör ve ligamentotaksis, perkütan pinleme, bu metotlarla redüksiyon sağlanamayan olgularda açık redüksiyonu takiben internal tesbit, internal tesbite ek olarak ekstemal fiksatör ve kortiko-kansellöz kemik grefti konarak uygun redüksiyon elde edilmeye çalışıldı. Ortalama takip süresi konservatif tedavi yapılan olgularda ortalama 27.3 ay, cerrahi tedavi yapılanlarda ortalama 14.32 ay olan olgularda elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak student-t testi ve varyans analizleri ile değerlendirilmiştir. Buna göre en az radial uzunluk kaybı cerrahi grupta.elbilek fonksiyonları ise en iyi elbileği nötra fleksiyonda tesbitedilen grupta elde edilmiştir. Tedavi sonuçlarımız klinik olarak Gartland ve Weriey, anatomik olarak ise Stevart ve ark.nın değerlendirme kriterlerine göre, tedavi bitiminden altı ay sonra yapılmıştır. Ekstra-artiküler nondeplase distal radyus kırıklarının kapalı redaksiyonundan sonra elbileği nötral pozisyonda iken alçı ile tesbit yönteminin başarılı olduğu, intraartiküler parçalı kırıkların tedavisinde ise bu yöntemin başarılı olmayıp, bazı tanklarda kapalı redüksiyon, ekstemal tesbit yöntemi, bazılarında ise açık redüksiyon, internal ve ekstemal tesbit yöntemlerine ek olarak kortikokanseilöz kemik grefti uygulanması gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY TREATMENT OF DISTAL RADIUS FRACTURES This prospective study was performed in Atatürk University Medical Faculty, Department of Orthopaedics Surgery, between November 1993 - August 1997. In this study, 100 distal radius fractures of 100 patients were treated different methods, and those fractures were classified according to AO. The purpose of treatment in these patients was to provide and preserve normal anatomy and obtain a functional wrist movement. In the cases which closed reduction followed by external fixation ligamentotaxis was not enough for anatomic reduction, an additional applications such as percutaneus pinning or open reduction and internal fixation corticocansellous bone grafting were employed for the treatment. Average follow up for treatment of conservative methods was 27.3 month, while treatment of surgical methods was 14.32 months. The clinics evaluation system, described by Gardland and Wertey which modified by Sarmiento et al. and the anatomical results were evaluated as described by Stevart et al, at six monhts after fnished treatment. The data collected from the patients were evaluated with some statistical analysis like student's - 1 test and analysis of variance. According to this, the minimal loss in the radial lenght was with surgical group white the best functional result for wrist was with group of immobilized wrist neutral flexion. In the treatment of extraarticular nondisplaced distal radius fractures, a successful method was the wrist neutral position immobilisation after the closed reduction. However, this method was not successful for the treatment of intraarticular comminuted fractures of distal radius. An additional treatment like corticocansellous bone graft application, closed reduction after the external fixing method, and in some others an open reduction with internal and external immobilization were needed for the treatment of these type fractures.