Yoğun bakım hastalarında enteral ve parenteral yollar ile uygulanan glutaminin mortalite ve morbiditeye etkisi
Effect of glutamine supplemented enteral and/or parenteral nutrition on mortality and morbidity for critically ill patients
- Tez No: 282286
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA SUNGURTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yoğun bakım ünitesi hastalarında beslenme, morbidite ve mortaliteyi etkilemektedir. Beslenme ürünleriyle ilgili yapılan çalışmalar bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllere yönelmiştir. Glutamin desteği genel olarak kabul görmesine karşın uygulama yoluyla ilgili tartışmalar artmıştır. Çalışmamızda, yoğun bakıma kabul edilen hastalarda farklı yollardan uygulanan glutaminli beslenmenin, yoğun bakım morbidite ve mortalitesine etkisini araştırmayı amaçladık.Bu prospektif randomize çalışma, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Araştırma ve Uygulama Hastanesi Anestezi Yoğun Bakım Ünitesinde 01.07.2010?01.12.2010 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. En az 5 gün YBÜ'nde yatacak, 18-80 yaşları arasında 45 hasta dahil edilmiştir. Hastalar üç gruba ayrılarak, enerji gereksinimleri hesaplanıp standart enteral beslenme ürünü verilmiştir. İlave olarak 0,5 g.kg-1gün-1 glutamin olacak şekilde, Grup I'e intravenöz, Grup II'ye enteral ve Grup III'e kombine enteral ve intravenöz glutamin uygulanmıştır. Yoğun bakıma kabulde ve 5. gün olmak üzere 2 kez biyokimyasal analiz için kan örnekleri alınmıştır. Trakeal aspirat, idrar, kan ve yara yerinden örnekler alınarak antibiyogramları yapılmış ve hastaların yoğun bakımda yatış ile mekanik ventilasyonda kalma süreleri ve taburculuk durumu kaydedilmiştir.Bulgular sonucunda; Grup II'de YBÜ yatış ve mekanik ventilasyon sürelerinin daha uzun olduğu; 1. ve 5. gün total kolesterol, aPTT, total protein, albumin, WBC, SED, ALT, AST, CRP'nin gruplararasında ve gruplar içinde farklı olmadığı; 1. ve 5. gün Htc ve Hb değerlerinde gruplararasında fark olmadığı ancak 5. gündeki düşüşlerin her üç grupta da istatistiksel olarak anlamlı olduğu; 5 günlük takipte ortalama kan glikoz değerlerinde 1. gün dışında gruplar arasında istatistiksel farklılık bulunmadığı, 1. gün Grup I'de anlamlı olarak düşük olduğu; Grup II'de ortalama insülin gereksiniminin Grup I'e oranla istatistiksel olarak daha fazla olduğu, ortalama insülin gereksinimi sıklığının Grup II>Grup III>Grup I şeklinde sıralandığı; toplam infeksiyonların Grup I'de %15,6, Grup III'te %26,6, Grup II'de %33,3 geliştiği, sıklık sırasına göre solunumsal, kan ve üriner infeksiyon olduğu; infeksiyon açısından gruplararası istatistiksel bir fark olmadığı; mortalite açısından gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir fark oluşmadığı gösterilmiştir.Çalışmamızda, enteral glutaminin daha uzun yoğun bakımda yatış ve mekanik ventilasyon süresine yol açtığı ve insülin gereksinimi ve infeksiyon sıklığı açısından parenteral ve kombine enteral+parenteral glutaminin bulguları daha olumlu etkilediği kanısına ulaştık.
Özet (Çeviri)
Nutrition for critically ill patients is one of the most important component of the care and affects on morbidity and mortality. Trials on nutrition products, have gone towards molecules modulating immune system. Glutamine supplementation was usually thought to be beneficial for these patients, but there are controversies about optimal route. We aimed to search the effects of nutrition containing glutamine on mortality and morbidity for the patients who admitted to the intensive care.This prospective randomized study has been performed in intensive care unit of anesthesia of Research and Training Center of Pamukkale University between 01.07. 2010 and 01.12.2010. Forty five patients, between 18-80 years old, who stayed in intensive care unit at least 5 days, have been included study. Patients were divided into three groups and have been received standard enteral nutrition product by calculating energy need. Additionally, 0,5 g.kg-1d-1 glutamine has been applied intravenously to Group I, enterally to Group II and combination of enteral and intravenous to Group III. Blood samples have been taken twice for biochemical analysis at intensive care admission and fifth day. Antibiograms have been made by getting the samples from tracheal aspirate, blood and wound and length of stay in intensive care and mechanical ventilation and condition of discharge have been noted.We have demonstrated that length of stay in intensive care and duration of mechanical ventilation were longer in Group II; that first and fifth day total cholesterol and protein, aPTT, WBC, ESR, ALT, AST, CRP values and changes have not been statistically different within and between groups; that first and fifth day Hb and Htc values have not been statistically different between groups, but decrease in fifth day has been statistically significant within each groups; that has been not found statistically difference except first day at five day following between groups and has been lesser in Group I in first day; that median insulin necessity in Group II has been statistically more than Group I and frequency of median insulin necessity has been ranged as Grup II>Grup III>Grup I; that total infections have been developed 15,6% in Group I, 26,6% in Group III and 33,3% in Group II; respiratory, bloodstream and urinary infections have been appeared according to incidence; there has been no statistically difference between groups according to infections; that has been no statistically difference between groups according to mortalityWe concluded that enterally glutamine have caused longer length of stay in intensive care and parenteral and combination of enteral+parenteral glutamine have effected results positively according to median insulin necessity and frequency of developing infections.