Denizli'deki ilköğretim çağı çocuklarda gündüz idrar kaçırma prevalansı ve ilişkili risk faktörleri
Prevalence and associated risk factors of daytime urinary incontinence in primary school children in Denizli
  1. Tez No: 282287
  2. Yazar: DENİZ BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR TURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Gündüz idrar kaçırma (aynı zamanda diürnal enürezis) `'Diagnostic and Statistical Manual for Mental Disorders, Fourth Edition (DSM-IV)'' te 5 yaş üzeri çocuklarda konjenital ya da kazanılmış bir santral sinir sistemi hasarı olmadan bir haftada en az iki kez gün boyunca istemsiz idrar kaçırma olarak tanımlanmıştır (1).Gündüz idrar kaçırma çocuklardaki en sık ürolojik sorunlardan biridir. Biz bu çalışmada Denizli'deki ilköğretim çağındaki çocuklarda gündüz idrar kaçırma (GİK) prevalansını belirledik. Aynı zamanda bu sorunla ilişkili risk faktörlerini ve gündüz ıslatması olan çocukların yaşam kalitelerini araştırdık.Toplamda Denizli il merkezinden 8, ilçelerinden 6 ilköğretim okulu randomize olarak seçildi. Sosyodemografik ve sosyoekonomik özelliklerle, hastalık öyküsü ile, tuvalet alışkanlıkları ve yaşam kalitesi ile ilgili 42 maddeyi içeren, kendi hazırladığımız sorgulama formu yaşları 7-14 arasında olan 2353 çocuğun ebeveynlerine ulaştırıldı. Geçmişte ya da mevcut nörolojik ya da ürolojik hastalığı olan çocuklar araştırma dışı bırakıldılar. GİK, araştırmadan önce 6 ay içerisinde, gece idrar kaçırmanın eşlik etsin ya da etmesin, ayda 1 kereden daha sık, istemsiz herhangi bir idrar kaçırmanın olması olarak tanımlandı.Toplam katılım hızı %91,9'du (1037 erkek, 1137 kız). GİK toplam prevalansı %8,1 olmakla birlikte ilerleyen yaşla beraber düşme eğilimindeydi ve cinsiyetler arasında fark yoktu (%9,5 erkeklerde, %7,2 kızlarda, p>0,05). Monosemptomatik enürezis nokturna prevalansı %14,1'di (%17,2 erkeklerde, %11,3 kızlarda, p0,05).
Özet (Çeviri)
Daytime wetting (also referred to as diurnal enuresis) is defined in Diagnostic and Statistical Manual for Mental Disorders, Fourth Edition (DSM-IV), as an involuntary voiding of urine during the day, with a severity of at least twice a week, in children 5 years of age in the absence of congenital or acquired defects of the central nervous system (1). It is one of the most common urological disorder in children. In this study we determined the prevalence of daytime urinary incontinence in primary school children, in Denizli. We also investigated the associated risk factors of this disorder and quality of life of daywetter children.A total of 8 primary schools in Denizli city center and 6 primary schools in the districts of Denizli randomly selected. Self-prepared questionnaire which includes 42 items about sociodemographic and socioeconomic factors, history of the diseases, toilette habits and quality of life was delivered to the parents of 2353 children whom aged 7-14. The children with present or past neurological or urological diseases were excluded. DUI was defined as any involuntary leakege of urine during the daytime occuring more frequently than once monthly in the 6 months before the survey.The overall participation rate was %91,9 (1037 male, 1137 female). The overall prevalence of DUI was %8,1 with a tendency to decrease with incrasing age and with no difference between genders (%9,5 in boys, %7,2 in girls, p>0,05).