Hücre göçü sürecinde pyrin-pstpip1 ilişkisinin incelenmesi
Analyzing the pyrin-pstpip1 relation during cell migration
- Tez No: 314580
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Akkaya Z.Y. Hücre Göçü Sürecinde Pyrin-PSTPIP1 İlişkisinin İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2011. MEFV (MEditerranien FeVer) genindeki mutasyonlar Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) hastalığına neden olmaktadır. Bu genden kodlanan Pyrin proteininin, inflamasyonun düzenlenmesinde bir işlevi olduğu düşünülmektedir. Nötrofillerde ifade olan Pyrin proteininin, PSTPIP1 ve aktin proteinleri ile etkileşime girdiği bilinmektedir. PSTPIP1 proteininin ayrıca hücre göçünde önemli olan proteinlerle birlikte bulunduğu daha önceki çalışmalarda gösterilmiştir. Bu bilgiler birlikte değerlendirildiğinde hücre göçü sürecinde, hücrenin polarize olduğu durumda bu iki proteinin hücresel yerleşiminin araştırılması kaçınılmaz olmuştur. Tez kapsamında bu araştırmayı yapmak üzere, HL-60 hücreleri kullanılarak bir göç modeli oluşturulmuştur. Öncelikle HL-60 hücreleri %1.28 DMSO (Dimetil sülfoksit) ile nötrofil hücrelerine farklılaştırıldı. Hücrelerin nötrofile farklılaşıp farklılaşmadığı nötrofillerin yüzey reseptörlerinden biri olan FPR1 (Formil Peptid Reseptör 1) geninin ifade değişimine bakılarak test edildi.
Özet (Çeviri)
Akkaya Z.Y. Analyzing the Pyrin-PSTPIP1 Relation During Cell Migration. Hacettepe University Insitute of Health Sciences, Msc Thesis in Medical Biology, Ankara, 2011. MEFV (MEditerranien FeVer) gene mutations cause Familial Mediterranean Fever (FMF). This gene encodes a protein termed as Pyrin which appears to play an important role in the inflammatory pathways. It is far characterized that Pyrin, which is expressed in neutrophils, interacts with PSTPIP1 and actin proteins. In previous studies PSTPIP1 has been shown to interact with cell migration proteins. Thus, it seems necesssary to investigate these two proteins in leading edge of the migrating cell where actin polymerisation occurs. As a part of the thesis, a cell migration assay is set with HL-60 cells. Firstly, HL-60 cells were differentiated to neutrophils by using 1,28% DMSO (Dimethyl sulfoxide). To test the efficiency of differentiation, neutrophil cell surface receptor FPR1 (Formyl Peptide Reseptor 1) gene expression levels are measured.