Otoinflamatuvar hastalıklarda inflamazom bileşenlerinin hücre göçü sürecinde incelenmesi
Investigation of inflammasome components during cell migration process in autoinflammatory diseases
  1. Tez No: 534244
  2. Yazar: TAYFUN HİLMİ AKBABA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU PEYNİRCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akbaba, T.H., Otoinflamatuvar Hastalıklarda İnflamazom Bileşenlerinin Hücre Göçü Sürecinde İncelenmesi. Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıbbi Biyoloji Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2019. Otoinflamatuvar hastalıklar, periyodik ateş sendromları, enfeksiyon yokluğunda gelişen ve tekrarlayan inflamatuvar cevap ile karakterize hastalıklar grubudur. Otoinflamatuvar hastalıklar arasında en sık rastlanan hastalık olan Ailevi Akdeniz ateşi, MEFV genindeki mutasyonlar nedeniyle mutant pyrinin üretilmesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Pyrin proteininin diğer proteinler ile kurmuş olduğu protein-protein ilişkileri yardımıyla inflamatuvar yolaklarda görev aldığı düşünülmektedir. Literatürde pyrinin proinflamatuvar bir düzenleyici olabileceği ve hücre göçü ile ilişkili yolaklarda rol aldığını destekleyen çalışmalar mevcuttur. Tez kapsamında; 11 AAA hastası, diğer otoinflamatuvar hastalıklara örnek olarak 2 HIDS hastası, 1 CAPS hastası ve 7 sağlıklı bireyden alınan kan örneklerinden izole edilen periferik kan mononükleer hücrelerinde inflamatuvar hücre göçü sürecinde pyrin inflamazomu incelenmiştir. Hücrelerde, inflamazom aktivasyonunu tetiklemek amacıyla lipopolisakkarit kullanılırken, inhibisyonu için ise araşidonik asit kullanılmıştır. Yapılan deneyler neticesinde aynı uygulama koşullarında, AAA hastalarına ait hücrelerde, kontrollere göre inflamazomun inhibisyonunun daha az gerçekleştiği saptanmıştır. İnflamazom aktivasyonu ve inhibisyonunun ardından, filtre deneyleri yapılmış ve inflamatuvar hücre göçünü tetiklemek amacıyla dana serumu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Akbaba, T.H., Investigation of Inflammasome Components During Cell Migration Process in Autoinflammatory Diseases. Hacettepe University, Institute of Health Sciences, M.Sc. Thesis in Medical Biology, Ankara, 2019. Autoinflammatory diseases, periodic fever syndromes, are a group of diseases that develop recurrent inflammatory response in the absence of infection. Familial Mediterranean fever, which is the most common disease among autoinflammatory diseases, is caused by mutant pyrin production due to mutations in MEFV gene. Pyrin protein is thought to be involved in inflammatory pathways by means of protein-protein interactions. There are studies supporting the role of pyrin as a proinflammatory regulator in the literature and involved in pathways associated with cell migration. Within the scope of the thesis; pyrin inflammasome was examined in mononuclear cells isolated from the blood samples of 11 FMF patients, other autoinflammatory diseases; 2 HIDS patients, 1 CAPS patient and 7 healthy individuals in the process of inflammatory cell migration. Lipopolysaccharide was used to induce the activation of inflammasome in the cells, while arachidonic acid was used for the inhibition of inflammasome. As a result of the experiments, it was found that the inhibition of inflammation compared to the controls was less in the cells of FMF patients under the same application conditions. Following inflammasome activation and inhibition, filter experiments were performed and fetal bovine serum was used to induce inflammatory cell migration.