Cyberknife synchrony® solunum takip sisteminin polimer jel dozimetre ile üç boyutlu performans analizi
Three dimensional performance analysis of cyberknife synchrony® respiratory tracking system using polymer gel dosimeter
  1. Tez No: 453960
  2. Yazar: MERYEM CANSU ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN HÜRMÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Physics and Physics Engineering, Oncology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ŞAHİN, M.C. Cyberknife Synchrony® Solunum Takip Sisteminin Polimer Jel Dozimetre İle Üç Boyutlu Performans Analizi. Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Radyoterapi Fiziği Programı Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2017. Tümör hareketi, torasik tümörlere radyasyon verilmesinde zorlayıcı bir konudur. CyberKnife robotik radyocerrahi ünitesinin Synchrony solunum takip sistemi, solunum ile radyasyon verilmesini senkronize ederek tümör hareketinin etkisini azaltmaktadır. Bu çalışmanın amacı, üç boyutlu polimer jel dozimetre kullanarak, farklı genliklerde hareket eden tümörler için Synchrony solunum takip sisteminin performansının araştırılmasıdır. Bilgilerimize göre bu çalışma, Synchrony solunum takip sisteminin üç boyutlu performans analizini yapan ilk çalışmadır. Boyutu 1x1x1 cm3 olan tümöre MultiPlan tedavi planlama sisteminde (TPS) fraksiyon dozu 4 Gy olacak şekilde tedavi planı hazırlanmıştır. BrainLab gating fantomu kullanılarak üç farklı genlik için tümör hereketi simüle edilmiştir. Takip için üç adet fidüsiyel fantom üzerine uygun pozisyonlarda yerleştirilmiştir. Rayokromik film dozimetre ve polimer jel dozimetre kullanılarak ölçümler alınmış ve bu sonuçlar MultiPlan TPS'nin doz dağılımı verileriyle karşılaştırılmıştır. Işınlanan jel dozimetrelerin doz bilgisini elde etmek için gerekli olan görüntüler 1,5 T manyetik rezonans görüntüleme cihazı ile elde edilmiştir. Radyokromik film dozimetrelerin analizi için Ashland FilmQA Pro 3.0 yazılımı kullanılmıştır. Polimer jel dozimetrelerin analizi için Gamma indeks kriteri 3 mm % 3 olarak belirlenmiş ve PolyGeVero yazılımı kullanılmıştır. Literatürde PolyGeVero ile yapılan çalışmalara göre Gamma indeks değerinin ≤1 olması geçer kriter olarak kabul edilmektedir.
Özet (Çeviri)
ŞAHİN, M. C. Three Dimensional Performance Analysis Of Cyberknife Synchrony® Respiratory Tracking System Using Polymer Gel Dosimeter. Hacettepe University Institute of Health Sciences, Thesis in Radiotherapy Physics Program, Ankara, 2017. Tumor movement is a challenging issue for the precise delivery of radiation for thoracic tumors. The Synchrony respiratory motion tracking system (RMTS) of Cyberknife® robotic radiosurgery unit synchronizes radiation beam delivery with the respiration induced tumor motion. This study aims to investigate the performance of Synchrony RMTS for different movement widths using polymer gel dosimetry. To the best of our knowledge this is the first study to make the three dimensional performance analysis of Synchrony RMTS. The MultiPlan® treatment planning system (TPS) of Cyberknife® was used to deliver 4 Gy to a tumor of 1X1X1 cm3. BrainLab Gating lung phantom was used to simulate lung movements with three different amplitudes (1 cm, 2 cm and 3 cm). Three fiducials were inserted to the phantom for tracking. Radiochromic film and polymer gel dosimetry were used and measurements were compared with the dose distributions acquired from the TPS. The dose information of irradiated gel were read out using 1.5 T magnetic resonance imaging. The gamma index values were analysed using the Ashland FilmQA Pro 3.0 software for film dosimeters and Polygevero software for gel dosimeters using the 3mm/3% criteria. PolyGevero gamma index value of ≤1 is accepted as a passing criteria according to the literature.