CyberKnife robotik radyocerrahi cihazinda kullanilan küçük alanlarin dozimetrisinin farkli sistemler kullanilarak incelenmesi
The dosimetric evaluation of small fields of CyberKnife robotic radiosurgery unit with various dosimetric systems
  1. Tez No: 267429
  2. Yazar: TALİP YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyoterapi Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küçük alan dozimetrisi, yanal elektronik dengenin olmaması ve kullanılan ölçüm sisteminin boyutundan dolayı ciddi belirsizlikler içerir. Bu tez çalışmasında, farklı dedektörler ile CyberKnife robotik radyocerrahi cihazında kullanılan 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30 ve 40 mm' lik kolimatörler için dozimetrik incelemeler yapıldı. Her bir kolimatör için farklı dedektörler ile verim faktörü eğrileri, yüzde derin doz eğrileri, 15, 50, 100 ve 200 mm derinliklerde profil eğrileri elde edildi. Her bir dedektörden elde edilen bu eğriler karşılaştırıldı. Diamond, 60008 ve 60012 diyot dedektörlerin verdiği cevaplar uyumlu bulunurken, 31010 ve 30013 iyon odalarının küçük alan dozimetrisi için uygun olmadığı saptandı. EBT film için penumra genişlemesi kabul edilebilir düzeyde iken YYG değerleri büyük çıktı. Pinpoint dedektör için YDD ve verim faktörü değerleri diamond dedektör ile uyumlu iken, profil değerleri kabul edilebilir düzeyde değildir ve literatür ile uyum göstermemektedir. Pinpoint dedektör için dikey konumda çözünürlük artmaktadır. Her bir dedektörün etkisini inceleyebilmek için elde edilen değerler tedavi planlama sistemine yüklenmeli ve aynı tedavi planlamaları yapılmalıdır. Gelecekte çok daha küçük hacimli ve doku eşdeğeri dedektörlerin üretilmesiyle bu belirsizlikler azalacaktır.
Özet (Çeviri)
Small field dosimetry implies serious uncertainities due to lateral electronic disequilibrium and dimensions of the detector used for measurements. In this thesis, dosimetric measurements were done with various detectors for the colimators having 5, 7.5, 10, 15, 20, 25, 30 and 40 mm diameters in CyberKnife robotic radiosurgery unit. For every individual collimator, using different detectors, output factor (OF) curves, percentage depth dose (PDD) curves and at the depths of 15, 50, 100 and 200 mm profile (off-center ratio, OCR) curves were obtained. The resulting curves of different detectors and also of diamond and pinpoint detectors for the positions paralel and vertical to the water surface were compared. The results obtained with diamond, 60008 and 60012 diode detectors were in aggrement but the results obtained with 31010 and 30013 ion chambers were not acceptable for small field dosimetry. For the EBT Gafchromic film altough penumbra broadening were acceptable, full width half maximum (FWHM) values were not. Percentage depth dose (PDD) and output factor curves of pinpoint detector were in aggrement with the diamond detector?s results but the profile results were not, and different from the literature. To make more accurate analyze, the data obtained with individual detectors should be loaded to the treatment planning system (TPS) and made the same treatment plans. In future, production of smaller and tissue equivalent detectors will give rise to more accurate dosimetric evaluations.