Erkek alkol bağımlılarında, savunma mekanizmalarının aleksitimi ve kişilik boyutları ile ilişkisi
The relationship between alexithymia, personality dimensions and defence mechanisms in male alcohol dependents
  1. Tez No: 282324
  2. Yazar: DİLARA ÇAĞIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKREM CÜNEYT EVREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Alkol bağımlılarında aleksitimik özel¬liklerin belirgin biçimde yüksek olduğu bilinmektedir. Aleksitiminin alkol bağımlılığı için yatkınlık etkeni olabilecek bir kişilik özelliği olduğu veya acı veren duyguları inkar eden alkol bağımlıları için bir savunma mekanizması olarak hizmet edebileceği bildirilmiştir. Alkol bağımlılarının immatür savunmaları daha fazla kullandığı bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı detoksifikasyonunu tamamlamış alkol bağımlılığı olan hastalarda, savunma mekanizmalarının aleksitimi ve kişilik boyutları ile ilişkisinin anlaşılması ve bu şekilde aleksitiminin yapısıyla ilgili daha fazla bilgi edinilmesidir.Yöntem: Çalışmaya alkol kullanımı nedeniyle Bakırköy Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi, AMATEM (Alkol ve Madde Bağımlılığı Araştırma Tedavi ve Eğitim Merkezi) kliniğinde yatarak tedavi gören, DSM-IV ölçütlerine göre alkol bağımlılığı tanısı alan, detoksifikasyonunu tamamlamış ardışık 118 hasta hasta alınmıştır. Araştırmaya alınan hastalara bu çalışma için hazırlanmış yarı yapılandırılmış Sosyodemografik Veri Formu (SVF), SCID-I, Savunma Biçimleri Testi (SBT-40), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20) ve Mizaç ve Karakter Envanteri (MKE) uygulanmıştır.Bulgular: Aleksitiminin varlığına (%45.8) göre aleksitimik olanlar ve olamayanlar olarak değerlendirilen iki grup arasında yaş, medeni durum ve çalışma durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Aleksitimik olan gurubun eğitim seviyesi daha düşük, eğitim süresi daha kısaydı. Aleksitimik olan grupta alkole bağlı sorunların başlama yaşının daha düşük olduğu görüldü.Özkıyım girişimi açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı ancak kendini yaralama davranışı aleksitimik olanlarda (%59.5), olmayanlara (%32.8) göre anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Aleksitimik olanlarda immatür ve nevrotik savunmalar toplam puan ortalamaları, immatürlerde ileri derecede olmak üzere anlamlı olarak daha yüksek saptandı; olgun savunmalar ortalama puanları arasında ise fark bulunmadı. TAÖ'nin tüm faktörleri ve toplam TAÖ puanı ile immatür savunmalar arasında orta derecede, TAÖ'nin ?duyguları tanımada güçlük? alt boyut puanıyla nevrotik savunmalar arasında hafif derecede anlamlı ve pozitif bir ilişki kurulurken, olgun savunmalar ile anlamlı ilişki bulunamadı. MKE'nin yüksek yenilik arayışı, yüksek zarardan kaçınma, düşük kendi kendini yönetme, düşük işbirliği yapma ve yüksek kendini aşma boyutlarının immatür savunmalar ile ilişkili olduğu saptandı. Olgun savunmalar için TAÖ-2, nevrotik savunmalar için TAÖ-1 ve MKE `nin mizaç boyutları, immatür savunmalar için TAÖ-1 ve MKE'nin karakter boyutları belirleyici değişkenler olarak saptandı.Sonuç: Aleksitimik erkek alkol bağımlıları nevrotik ve immatür savunmaları daha fazla kullanmakla birlikte, bu popülasyonda aleksitimi esas olarak immatür savunmalarla ilişkilidir. İmmatur savunmaların ayrıca yüksek yenilik arayışı, yüksek zarardan kaçınma, düşük kendi kendini yönetme, düşük işbirliği yapma ve yüksek kendini aşma gibi kişilik özellikleriyle ilişkisi bulunmaktadır. Aleksitimi ve kişilik boyutlarının olgun ve nevrotik savunmalar için belirleyiciliği düşük olup, ?duyguları tanımada güçlük? ve düşük işbirliği yapma, yüksek kendini aşma gibi karakter özellikleri alkol bağımlılarında immatür savunmaların güçlü belirleyicileridir. Yani alkol bağımlılarında aleksitiminin varlığı bazı karakter özellikleriyle birlikte immatür savunmalarla ilişkili ve birlikte ele alınması gerekli kavramlardır.
Özet (Çeviri)
Aim: The comparative studies of alexithymia in alcohol dependents show that alexithymic characteristics were prominently high in alcohol dependents and individuals with genetically high risk to alcohol dependency. While, some authors inform that alexithymia is a stable personality characteristic which may be a predisposing factor for alcohol dependency, others argue that alexithymia may serve as a defence mechanism for alcohol dependents who ignore distressing emotions. It was known that alcohol dependents use immature defence mechanisms more. The aim of this study is to investigate the relationship of defence mechanisms with alexithymia and personality dimensions in detoxified patients with alcohol dependency, thus to get more knowledge about the construct of alexithymia.Methods: A total of 118 detoxified patients, whom were hospitalized in Alcohol and Drug Research, Treatment and Training Center (AMATEM), Bakırköy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery with alcohol dependency diagnosed according to DSM-IV TR criteria were consecutively included for the study. Sociodemographical Data Form (SDF) which had been prepared and partially structured for this study, SCID-I, Toronto Alexityhmia Scale-20 (TAS-20), and Defense Style Questionnaire (DSQ-40) and Temperament and Character Inventory (TCI) were applied to patients.Results: There was no statistically significant difference between two groups sorted according to presence of alexithymia (45.8%) in terms of age, marital status and occupational status. Educational degree and duration of education were lower in the group with alexithymia. The age of onset of problems related to alcohol use, was lower in the group with alexithymia. There was no statistically significant difference between two groups in terms of family history of alcohol/substance use and family history of psychiatric illness. Although, there was no difference in terms of suicide between two groups, self mutilative behavior was significantly higher in the group with alexithymia (59.5%) than in the group without alexithymia (32.8%). The mean of immature and neurotic defence total score was higher in the group with alexithymia with highly significance in immature defences, when DSQ-40 sub-dimensions compared between two groups sorted according to presence of alexithymia. When the correlation between TAS and DSQ was investigated, it was found that there was intermediate, positive correlation between all factor and total scores of TAS and total score of immature defences; there was weak, positive correlation between TAS?s ?difficulties in identifying feelings,? sub-dimension and neurotic defences; there was no correlation between total score of TAÖ and mature defences.It was found that high novelty seeking, high harm avoidance, low self-directedness, low cooperativeness, high self-transcendence dimensions were correlated with immature defences, when the correlation between TCI and DSQ was investigated. When the predictors of DSQ mature, immature and neurotic defences were evaluated with linear regression analysis by choosing sub-dimensions of DSQ as a dependent variable, TAS and TCI as independent variables, it appeared that TAS-2 was the predictor of mature defences; TAS-1 and temperament dimension of TCI were the predictors of neurotic defences; TAS-1 and character dimension of TCI were predictors of immature defences.Conclusion: Although male alcohol dependents with alexithymia use neurotic and immature defences more, alexithymia is essentially related to immatüre defences in this population. Moreover, immatüre defences are also related to personality characteristics like high novelty seeking, high harm avoidance, low self-directedness, low cooperativeness, and high self-transcendence. Alexithymia and personality characteristics?s predictive degree for mature and neurotic defences are low, whereas character features like ?difficulties in identifying feelings,? and low cooperativeness, high self-transcendence are strong predictors for immature defences. Thus, together with some character features, the presence of alexithymia in alcohol dependents is related to immature defences, and should be covered together.