Erkek alkol bağımlılarında yürütücü işlevler ve problem çözmenin ayıklık süresi ve içme miktarı ile ilişkisi
Executive function and problem solving relation sobriety time and drinking intesity in alcohol dependent man
- Tez No: 236534
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Alkol bağımlılığı remisyon ve relapslarla seyreden bir bozukluktur. Tedavisi remisyona ulaşmak ve remisyonu olabildiğince sürdürmektir. Tedavi modellerinde bilişsel davranışçı modeller ön planda yer alır. Alkol bağımlılığında bilişsel işlevlerin bozulduğu bildirilmiştir. Bozuk bilişsel işlevlerin de tedaviyi zorlaştırıcı etkenlerden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı alkol bağımlılığında ana bilişsel işlevlerden olan yürütücü işlevler ve problem çözme fonksiyonlarının uzun süreli ve kısa süreli ayık hastalarda karşılaştırılması, uzun süre ayıklığı ve yürütücü işlevlerdeki bozulmayı yordayan klinik etkenlerin incelenmesidir. Bu amaçla 32 kısa süreli, 24 uzun süreli ayık hasta çalışmaya alınmış, Stroop ve Hanoi kulesi testi ve problem çözme envanteri uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre kısa ve uzun süreli ayık hasta grupları arasında yürütücü işlevler açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Uzun süreli ayık hastalar, kısa süreli ayık hastalara göre daha fazla ?planlı? ve ?düşünen? problem çözme yaklaşımlarını kullanmaktadır. Genel olarak alkol bağımlıları ?kaçıngan? problem çözme yaklaşımını kullanmaktadır. Yürütücü işlevler ile kimulatif içme, ayıklık süresi, eğitim durumu, yaş, ailede alkol bağımlılığı öyküsü, hastalık süresi ve günlük içme miktarı ve yatış sayısı arasında bağıntı bulunamamıştır. Düzenli alkol almaya başlama ile alkolü sorun olarak görmeye başlama arasındaki zaman ile Hanoi kulesi testi toplam süresi arasında ters bağıntı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Alcohol dependency is a disorder characterized by remissions and relapses. The target of the treatment is to get the remission and maintain the remission as possible. Cognitive behavioral modalities stand in the forefront in the treatment modalities. It was reported that cognitive defecits were in alcohol dependency. It?s thought that the deficits cognitive function is the factor which complicates the treatment. The aim of this study is comparing the executive function and problem solving functions which are the main cognitive functions in alcohol dependency between long time and short time sobriety patients and examining the clinical factors affecting the disruption of long time sobriety and executive function. To this end 32 long time and 24 short time sober patients were included in study. Stroop and Hanoi Tower tests and inventory of problem solving were administered. In conclusion there was no statistically significant difference between long time and short time sober patients in executive function. Long time sober patients showed more planned and concerned problem solving approach then short time sober patients. Generally alcohol dependency patients use avoidance problem solving approach. There was not any correlation between executive function and cumulative drinking, duration of sobriety, educational status, age, alcohol dependency in family, duration of illness, amount of daily drinking, and amount of hospitalization. There was a reverse correlation between total duration of Hanoi Tower test and the interval between beginning to drink regularly and realizing that alcohol was a problem.