Eskişehir, Bilecik, Afyon, Kütahya illerinde 20 yaş ve üstü kadınlarda inkontinansın prevalansı, risk faktörleri, yaşam kalitesine etkisi
The Prevalence, risk factors of urinary incontinance and its influence on the quality of life in 20 years or older of women in Eskişehir, Afyon, Kütahya, Bilecik cities of Turkey
- Tez No: 124136
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEZİHE KIZILKAYA BEJİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 14215
Özet
8. ÖZET TÜRKİYE'NİN ESKİŞEHİR, AFYON, KÜTAHYA, BİLECİK İLLERİNDE YAŞAYAN 20 YAŞ VE ÜZERİ KADINLARDA ÜRİNER İNKONTİNANSIN PREVALANSI, RİSK FAKTÖRLERİ VE YAŞAM KALİTESİ ÜZERİNE ETKİSİ Üriner inkontinans, kadınlarda her yaşta yaygın olarak karşılaşılan bir semptomdur. Bununla birlikte üriner inkontinansın prevalansı yaşla birlikte artış göstermektedir. Üriner inkontinans özellikle yaşlılarda görülen en yaygın sağlık problemlerinden biridir. Üriner inkontinans ölüme yol açmayan fakat bireylerin ve bazı vakalarda yakınlarının sıkıntı yaşamalarına, yaşam kalitelerinin olumsuz etkilenmesine, fiziksel, psikososyal ve ekonomik problemlere neden olabilen bir durumdur. Üriner inkontinansın risk faktörlerinin belirlenmesi, üriner inkontinansın prevalansının ve toplum sağlığı sistemi giderlerinin önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olabilir. Üriner inkontinans yaygın bir durum olmasına ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemesine rağmen kadınların sadece küçük bir bölümü tıbbi yardım için başvuruda bulunmaktadır. Nüfusa dayalı cross- sectional (enine kesitsel) olarak yapılan bu çalışmanın amacı; 20 yaş ve üstü kadınlarda üriner inkontinansın prevalansını, risk faktörlerini ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemekti. Katılımcılar Türkiye'nin Eskişehir, Afyon, Kütahya, Bilecik illerinde yaşayan 20 yaş ve üstü olan toplam 686760 kişiden oluşan populasyondan seçildi. Her bir şehirdeki 20 yaş ve üstü kadın nüfusunun belirlenmesi için ulusal sağlık kayıtlan kullanıldı. Çalışma grubu tabakalı örneklem tekniği ile seçilen 625 kadından oluştu. Veriler 36 sorulu anket formu ve üriner inkontinanslı hastalara özgü olarak geliştirilen“İnkontinans- Yaşam Kalitesi Ölçeği”(I-QOL) kullanılarak toplandı. Karşılıklı görüşmeler araştırmaya katılanların evlerinde yapıldı. Araştırmacı yapılandırılmış anket formunu kadınlarla karşılıklı görüşerek doldurdu. Üriner inkontinanslı kadınların yaşam kalitesinin değerlendirilmesi, İnkontinans - Yaşam Kalitesi Ölçeğindeki sorulara verilen yanıtlara göre yapıldı. Ölçeğin güvenirlik çalışmasında, Test-Retest güvenirliği“sınıf içi korelasyon katsayısı (Intraclass Correlation Coefficient)”istatistik testi, içsel tutarlılık (Internal Consistency) güvenirliği“Cronbach's alpha”istatistik testi kullanılarak belirlendi. Anket çalışması Kasım 2001 ve Temmuz 2002 tarihleri arasında tamamlandı. 625 katılımcıdan toplanan verilerin analizi yapıldı. İstatistiksel analizlerde %2, lojistik regresyon analizi, t-testi ve tek yönlü varyans analizi metodlan kullanıldı.
Özet (Çeviri)
9. ABSTRACT THE PREVALENCE, RISK FACTORS OF URINARY INCONTINENCE AND ITS INFLUENCE ON THE QUALITY OF LIFE IN 20 YEARS OR OLDER OF WOMEN IN ESKİŞEHİR, AFYON, KÜTAHYA, BİLECİK CITIES OF TURKEY Urinary incontinence (UT) is a commonly encountered symptom in women, every age. However, the prevalence of UI has been shown to increase with the increasing age. UI, particularly is one of the most common health problems in the elderly. Urinary incontinence does not lead to death, but it may cause physical, psychosocial, and economical problems, often resulting in a detrimental effect on the quality of life for the afflicted individual and in same cases for her nearest relatives. The risk factors of urinary incontinence were determined, may help to significantly reduce the prevalence of urinary incontinence and cost for the public health system. In addition to can improve the quality of life of women. Although the urinary incontinence is a prevalent condition and have a negative influence on the quality of life, only a small number of women at present actually seek medical attention. The aim of this population-based cross-sectional study was to determine the prevalence, risk factors of urinary incontinence on 20 year or older women and assess its influence on the quality of life. Subjects were recruited from a total population of 686760 >20 year aged women living within four cities; Eskişehir, Afyon, Kütahya and Bilecik in Turkey. We used the national health registrations for to determine the women population to each cities. The study group (625 women) was comprised of 625 women designated with the stratified sampling technique. The data were collected by using a 36-item questionnaire and the Urinary Incontinence Quality of Life Instrument. The interviews were conducted in the respondents' homes. The researcher face-to face interviewed the women and filled in the“structured questionnaire”. The assessment of quality of life the women with urinary incontinence was done according to questions of the Incontinence-Quality of Life Instrument (I-QOL). The questionnaire study was completed between November 2001 and July 2002. The reliability of the I-QOL was assessed by its internal consistency and by measurement of its test-retest reliability. The results obtained from 625 participants were analysed. Statistical analysis was made using %2, logistic regresyon analysis for categorical data or t-test and one-way variance analysis 133for continuous data. The significance level was set at p70 years. Stres urinary incontinence was the most frequently encountered type, x2 analysis showed that while the increasing age (p20 year aged women, particularly among the elderly. Urinary incontinence have different risk factors, a negative influence on the quality of life. Only a small number of women seek medical care. Community education on UI may be needed to increase the number of UI patients who receive treatment. In addition to risk factors should be prevention. 134