İnmeli hastalarda asimetrik dimetilarjinin düzeyleri ve inflamasyonla ilişkisi
Level of asymmetric dimethylarginine in stroke patients and relation with inflammation
- Tez No: 282378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Akut iskemik inme beyine giden arterlerin tıkanması veya yırtılması sonucu, beyin fonksiyonlarının genellikle kalıcı şekilde bozulması olarak tanımlanır ve kalp hastalıkları ile kanserden sonra üçüncü ölümcül hastalıktır. Son yıllarda yapılan çalışmalar iskemik inme ile inflamasyon ilişkisinin önemine dikkat çekmektedir.Bu çalışmada Tümör Nekroz Faktör alfa (TNF-alfa) ve İnterlökin-10 (IL-10) gibi inflamasyon göstergesi olan sitokinlerin iskemik inme sonrasında plazmadaki seviyeleri araştırılmıştır. Ayrıca sitokinlerle, üzerinde sitokinlerin etkisi olduğu bilinen nitrik oksit (NO) ve onun endojen yarışmalı inhibitörü olan asimetrik dimetil arjinin (ADMA) düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir.Çalışmaya akut iskemik inme tanısı konmuş 59 (hasta grubu) ve daha önce inme öyküsü olmayan 32 (kontrol grubu) kişi dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute ischemic stroke is permanent brain defect which caused by blockage or rupture of brain arteries. And it is the third deadly sickness after heart disease and cancer. Experiments made in last several years show importance of the relation between ischemic stroke and inflammation.In this study, plasma level of inflammation markers such as Tumor Necrosis Factor-alpha (TNF- alpha) and Interleukin-10 (IL-10) after ischemic stroke has researched. In addition to that, relations among inflammation and level of nitric oxide (NO), which is known by effects of cytokines on it, and its endogenous inhibitor asymmetric dimethylarginine (ADMA, risk factor of illnesses like atherosclerosis, renal defects, hypertension and hypercholesterolemia) has researched.The research made over 59 persons (patient group) diagnosed as acute ischemic stroke and 32 persons (control group) with no stroke history.