Farklı etyolojik beyin damar hastalığı alt tiplerinde serum Asimetrik Dimetil Arjinin ve Homosistein düzeylerinin klinik ve infarkt büyüklüğüne olan etkisinin araştırılması
The effect of serum ADMA levels on infarct volume and prognosis in patients with acute ischemic stroke
- Tez No: 230359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Hipertansiyon, diyabetes mellitus, sigara içimi, hiperlipidemi ve hiperhomosisteinemi gibi inme risk faktörleri, endotel disfonksiyonu ile ilişkilidir. Endotel-derive nitrik oksitin inhibisyonu aterotrombotik süreçte önemli rol oynar. Asimetrik dimetil arjinin , nitrik oksit sentetazın endojen bir inhibitörüdür ve aterosklerotik hastalıklar ile ilişkilidir. Önceki çalışmalarda asimetrik dimetil arjinini inme için bir risk göstergesi olduğu gösterilmiştir. Biz bu çalışmada akut iskemik inme alt tiplerinde ADMA dağılımını ve ADMA'nın inmenin prognozunu göstermesi açısından değerini çalışmayı planladık.Çalışmamıza akut iskemik inmeli 127 hasta alındı ve hastalar Bamford sınıflamasına göre dört gruba ayrıldı: 28'i (%22.0) laküner infarkt (LAKİ), 32'si (%25.2) total anterior sirkülaston infarktı (TASİ), 39'u (%30.7) parsiyel sirkülasyon infarktı (PASİ), 28'i (%22.0) posterior sirkülasyon (POSİ). İnme başlangıcından itibaren ilk 12 saat içinde alınan venöz kanda ADMA, SDMA ve L-arjinin seviyeleri ölçüldü.Tüm hastalarda ADMA seviyesi, SDMA ve L-arjinin ile pozitif ilişkili olarak bulundu. İskemik inme risk faktörlerinden; yaş, trigliserit, kolesterol ve DDL-kolesterol yüksekliği ile ADMA arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif bir ilişki bulundu.. ADMA ve L-arjinin/ADMA oranı arasında anlamlı negatif bir ilişki bulundu. SDMA, yaş, kreatin, sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, homosistein, L-arjinin ve ADMA konsantrasyonu ile pozitif ilişkili bulundu. SDMA ve L-arjinin/ADMA oranı arasında negatif bir ilişki vardı. Tüm hastalarda, taburculuk anındaki nörolojik defisitleri göz önüne alınarak Modifiye Rankin Skalası (MRS) hesaplandı. 0-3 puan arası alanlar iyi, 4-6 puan arası alanlar ise kötü prognoza sahip olarak gruplandırıldı. ADMA düzeyi, mRS>3 olanlarda anlamlı olarak yüksekti (p=0.022).
Özet (Çeviri)
Stroke risk factors such as hypertension, diabetes mellitus, smoking, hyperlipidemia, hyperhomocysteinemia, are associated with endothelial dysfunction. Inhibition of endothel derived nitric oxide plays an important role in atherothrombosis. Asymmetric dimethylarginine (ADMA) is an endogenous inhibitor of nitric oxide synthesis and is associated with atherosclerotic diseases. ADMA was reported as a predictor for stroke in previous studies. The aim of present study is to evaluate the distribution of ADMA in stroke subtypes and to evaluate the prognostic value of ADMA in stroke.We examined 127 patients with acute ischemic stroke, and the patients were divided into four groups according to Bamford classification: lacunar infarction (LACI, 28 patients), total anterior circulation infarction (TACI, 32 patients), partial anterior circulation infarction (PACI, 39 patients) and posterior circulation infarction (POCI, 28 patients). Serum ADMA, Symmetric DMA (SDMA) and L-arginine levels were measured within 12 hours after stroke onset. Clinical status of the patients was determined with modified Rankin Scale (mRC). The mRC ? 3 was accepted as good prognosis.In the entire study population, although positive association between ADMA and L-arginine was found, there was no association between ADMA and stroke risk factors (such as blood pressure, glucose levels, hyperlipidemia).