İskemik inmeli hastalarda bobath temelli fizik tedaviye ek olarak uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin dinamik denge üzerine etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of core stabilization exercise on dynamic balance applied in addition to bobath based physical therapy in patients with ischemic stroke
  1. Tez No: 687385
  2. Yazar: SEMİH BURAK ÖKTEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnme; damarsal neden dışında görünürde başka bir neden olmaksızın, hızlıca yerleşip bölgesel ya da tüm beyni ilgilendiren işlev bozukluğuna yol açan, 24 saat ya da daha uzun sürebilen, ölümle de sonuçlanabilen klinik bir durumdur. İnme sonucunda görülen, Kor kaslarının fonksiyonundaki azalma paralitik tarafa olan eğilimi arttırmakta, böylece asimetrik bir görünüm oluşturmaktadır. İnmeli bireyler aktivite sırasında lumbal ve pelvik bölgelerde düzgün postürü elde edebilmek için kor stabilitenin yeniden inşa edilmesine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmanın amacı; 4 hafta boyunca Bobath temelli fizik tedaviye ek olarak uygulanan kor stabilizasyon egzersizlerinin dinamik denge üzerine etkisini incelemektir. Çalışmaya gönüllülük esasına dayalı olarak 60 hasta alınıp kor (n:30) ve kontrol (n:30) grubu olarak randomize edildi. Hastaların değerlendirilmesi Gövde Bozukluk Ölçeği(GBÖ), Fonksiyonel Uzanma Testi(FUT), Berg Denge Sıkalası(BDS), Süreli Kalk Yürü Testi(SKY) ile tedavi öncesi ve sonrası şeklinde yapıldı. Bireylerin ön test-son test ölçümleri arasında fark olup olmadığını tespit etmek için bağımsız örnekler T testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stroke; It is a clinical condition that quickly settles and causes regional or whole brain dysfunction, can last for 24 hours or longer, and may result in death, without any apparent cause other than a vascular cause. The decrease in the function of the core muscles as a result of stroke increases the tendency towards the paralytic side, thus creating an asymmetrical appearance. Stroke individuals need to rebuild core stability in order to achieve straight posture in the lumbar and pelvic regions during activity. The aim of this study; To examine the effect of core stabilization exercises applied in addition to Bobath-based physical therapy for 4 weeks on dynamic balance. On a voluntary basis, 60 patients were recruited and randomized into core (n:30) and control (n:30) groups. The patients were evaluated before and after the treatment with Trunk Impairment Scale (GBS), Functional Reaching Test (FUT), Berg Balance Scale (BDS), Timed Up and Go Test (SKY). Independent samples T-test was used to determine whether there was a difference between the pretest-posttest measurements of the individuals.