Nikotin etkisi altındaki rat random paternli deri flepleri üzerine Caffeic Acid Phenethyl Ester'in etkileri
The effects of Caffeic Acid Phenethyl Ester on rat random patern skin flaps under the influence of nicotine
  1. Tez No: 282422
  2. Yazar: ADEM TOPKARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN HAKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Flep cerrahisi, plastik ve rekonstrüktif cerrahide en sık yapılan ametliyattır. Sigaranın flep yaşamı üzerine olumsuz etkileri, hem deneysel hem de klinik birçok araştırmada gösterilmiştir. Bu olumsuz etkiyi azaltmak için çok sayıda farmakolojik ajan denenmiştir. Caffeic acid phenethyl ester (CAPE), balarısı propolisinin aktif komponentidir. Antioksidan, antienflamatuar, immünmodülatör ve lipit peroksidasyonunu önleyici etkileri vardır. Çalışmanın amacı, nikotin etkisi altındaki random paternli deri flebi nekroz artışına CAPE'in etkilerini araştırmaktır.Çalışmada 40 adet rat 8'erli gruplara ayırıldı. 1. grup kontrol grubu olarak deney boyunca sadece serum fizyolojik aldı. Diğer dört gruba, dört hafta boyunca 2 mg/kg dozunda subkutan olarak nikotin verildi. Dördüncü haftanın sonunda ratların sırt bölgesinde 3x9 cm'lik kaudal bazlı random patern flepler kaldırıldı ve yerine süture edildi. Postoperatif dönemde yedi gün boyunca gruplara, 2. gruptan başlamak üzere sırasıyla serum fizyolojik ? nikotin ? CAPE ve nikotin+CAPE verildi. CAPE 10 mikromol/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulandı. Yedinci günün sonunda tüm gruplarda flep nekroz alanı ölçümü yapıldı ve tüm flep alanına oranlandı. Ratlardan, serum ve dokuda lipit peroksidasyonunun göstergesi olan malondialdehit (MDA) ölçümü için örnekler alındı. Ayrıca doku örneklerinde histopatolojik inceleme yapıldı.Yüzey alan ölçümü sonuçlarına göre, hem preoperatif hem de postoperatif nikotin alan grupta nekroz oranı en fazla idi. CAPE verilen tedavi gruplarında ise nekroz oranı düşük ve kontrol grubuna yakındı. Serum ve doku MDA düzeyleri de nekroz oranlarına paralel olarak nikotin gruplarında yüksek olarak bulundu. Histopatolojik incelemede, CAPE ve kontrol gruplarında polimorfonükleer lökosit (PMNL) ve lenfosit infiltrasyonu ile ödemde azalma görülürken, damar proliferasyonu, fibroblast ve kollojen yoğunluğu nikotin gruplarında daha fazla idi.Sonuç olarak çalışmamızda, CAPE'in antioksidan ve antienflamatuar etkisiyle, rat random paternli deri flepleri üzerinde, nikotinin neden olduğu olumsuz etkileri azalttığı gösterildi.
Özet (Çeviri)
Flap surgery is the most frequent operation in the plastic and recontructive surgery.The negative effects of cigaratte on flap survive has been demonstrated in various experimental and clinical research. A number of pharmacologic agents were tested to reduce this negative effect. Caffeic acid phenethyl ester (CAPE), is the active component of honeybee propolis. It has antioksidant, antienflamatuar, immunmodulator and lipit peroxidation-preventive effects. The aim of the study is the research of the effects of CAPE on the increase of necrosis random patern skin flap under the influence of nicotine.In the study, 40 rats were divided into groups of 8. First of the 5 groups, as the control group, received only serum physiologic (SF) throughout the experiment. For four weeks, nicotine was given as 2 mg/kg dose subcutan to the other four groups. At the end of the 4. week, the 3x9 cm kaudal based random patern flaps at the dorsum of the rats were removed and resutured. During the postoperative period, for seven days, starting from the 2. group, SF, nicotine, CAPE and nicotine+CAPE were given to the groups, respectively. CAPE was injected at 10 mikromol/kg dose as intraperitoneal. At the end of the seven day, in all groups, flap necrosis area was measured and estimated to the whole flap area. Samples were taken from the rats for the measurement of malondialdehit (MDA) the indicator of lipit preoxidation in serum and tissue. In addition, histopathologic examination was carried out on the tissue samples.According to the surface area measurement results, the rate of necrosis was found out to be the highest in the groups which received nicotine both preoperation and postoperation. In the experimental groups receiving CAPE, the rate of necrosis was low and close to the control group. Parallel to the necrosis rates, serum and tissue MDA levels were found out to be high in nicotine groups. In histopathologic examination, it was found out that control and CAPE groups a decrease was seen in polymorfonuclear leukocytes (PMNL) and lenfosit infiltration and oedema; and vessel proliferation, fibroblast and kollogen density were more in nicotine groups.In conclusion, in our study, CAPE with its antioxidant and antienflamatuar effect, was demonstrated to decrease the negative effects resulting from the nicotine, on the rat random pattern skin flaps.