Kronik böbrek yetmezliği hastalarında kardiyorenal sendromda Natriüretik Peptid NT-ProBNP, Kardiyak Troponin T ve inflamasyonun yeri
The roles of Natriuretic Peptid Nt-ProBNP, Cardiac Troponin T and inflammation in determination of cardiorenal syndrome in chronic renal failure patients
- Tez No: 282430
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELDA DURSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kronik böbrek yetmezliğinde morbidite ve mortalitenin en büyük nedeni kardiyovasküler hastalıklardır ve renal yetmezliğin erken evrelerinden itibaren başlar. Son çalışmalar kronik böbrek yetmezliğinde gelişen major kardiyovasküler olayların sol ventrikül sistolik ve diyastolik disfonksiyonu ile sol ventrikül hipertrofisinin olduğunu göstermiştir. Bu çalışmada prediyaliz ve diyaliz hastalarında kardiyak belirteç olarak kullanılan NT-proBNP ve cTnT düzeyleri ile hs-CRP ile belirlenen inflamasyonun ve üremiye özgü diğer kardiyak risk faktörlerinin ekokardiyografik olarak gösterilen kardiyak disfonksiyon ile ilişkisini incelemeyi amaçladık.Çalışma 50 diyabetik olmayan evre 3-5 kronik böbrek yetmezliği hastası, 49 diyabetik olmayan kronik hemodiyaliz hastası ve 50 böbrek fonksiyon bozukluğu olmayan kontrol üzerinde yapılmıştır. Serum NT-proBNP ve hs-CRP düzeyleri ELISA yöntemiyle, Troponin T ise immunoassay yöntemiyle ölçüldü. Diğer metabolik parametrelerin ölçümü yapıldı. Tüm ekokardiyografik ölçümler Vivid 7 marka cihaz ile yapıldı. Sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu, sol ventrikül kitlesi ve sol ventrikül volümü ile sol atriyum ölçümleri 2-5MHz probe M mode ile yapıldı. Diyastolik ölçümler için mitral akımlar pulse doppler ile ölçüldü.Serum NT-proBNP (pg/ml) düzeyi diyaliz (1069±763) ve prediyaliz (632±748) gruplarında kontrol (379±722) grubundan daha yüksekti (sırasıyla p=0,000; p=0,000). Troponin T (ng/ml) düzeyi diyaliz (0,024±0,045) ve prediyaliz (0,005±0,019) grubunda kontrol (0) grubundan daha yüksekti (sırasıyla p=0,000; p=0,002). Benzer şekilde Hs-crp (mg/L) düzeyi diyaliz (6,5±3,8) ve prediyaliz (5,1±3,9) grubunda kontrol (4,4±3,2) grubundan daha yüksekti. Sadece kontrol ile diyaliz grubu arasında fark mevcuttu (p=0,005).Ekokardiyografik ölçümlerde ise sol atriyum volüm indeksi diyaliz (23,7±7,9) ve prediyaliz (21±8,3) grubunda kontrol (17,4±5,5) grubundan daha yüksekti (sırasıyla p=0,000; p=0,016). Benzer şekilde sol ventrikül volüm indeksi diyaliz (72,3±16) ve prediyaliz (67±13,5) grubunda kontrol (60,5±14,4) grubundan daha yüksekti (sırasıyla p=0,000; p=0,028) . Sol ventrikül kitle indeksi diyaliz (132,4±43) ve prediyaliz (111,9±42,3) grubunda kontrol (87,5±33,4) grubundan daha yüksekti (sırasıyla p=0,000; p=0,003). Prediyaliz hastalarında NT-proBNP düzeyi ile sol ventrikül volüm indeksi arasında pozitif korelasyon, kardiyak Troponin T ile sol ventrikül kitlesi, sol ventrikül volüm indeksi ve sol ventrikül diyastol sonu çapı arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Diyaliz hastalarında ise NT-proBNP düzeyi ile sol atriyum volüm indeksi arasında negatif korelasyon bulunmuştur. Prediyaliz hastalarında kardiyak Troponin T düzeyi ile sol atriyum çapı, sol ventrikül kitle indeksi, interventriküler septum kalınlığı ve sol ventrikül arka duvar kalınlığı arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Prediyaliz grubunda hs-CRP düzeyi ile IVS arasında pozitif korelasyon bulunmuşturBu çalışmada kardiyak disfonksiyon belirteci olarak incelediğimiz NT-proBNP ve Troponin T düzeyinin hem prediyaliz hem de diyaliz grubunda yüksek olduğu ve, ayrıca hem sol ventrikül diyastolik disfonksiyon, sol ventrikül hipertrofisi hem de sol atriyal dilatasyon ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Kardiyorenal sendrom açısından yüksek risk taşıyan bu grupta söz konusu belirteçler ekokardiyografik olarak kardiyak disfonksiyonun varlığına işaret edebilir ve prognostik açıdan takipte önem arz edebilir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases remain the main cause of morbidity and mortality in patients with chronic renal failure starting from the very early stages of the disease. Recent studies have shown that left ventricular systolic and diastolic dysfunctions, left ventricular hypertrophy are major cardiovascular events in chronic kidney disease. The purpose of this study was to assess the relationship between echocardiographically determined cardiac dysfunction and hs-CRP as a marker of inflammation and natriuretic peptid NT-proBNP as well as cardiac troponin T as cardiac biomarkers along with other uremia related cardiac risk factors.The study was performed on 50 nondiabetic patients with stage 3-5 chronic renal failure, 49 nondiabetic hemodialysis patients and 50 non-uremic controls. Serum N-terminal natriüretic peptid and high sensitive C reactive protein were measured by ELISA assay. Cardiac troponin T was measured by immunoassay and other metabolic parameters were determined. All echocardiographic measurements were performed with Vivid 7 dimension ultrasound equipment. Left ventricular ejection fraction, left ventricular mass and volume diameters, left atrial diameters were measured by 2-5MHz probe M mode and diastolic fillings was measured by pulsed doppler mitral flow for diastolic dysfunction.Serum NT-proBNP (pg/ml) levels were higher in dialysis (1069±763) and predialysis (632±748) patients than control (379±722) patients (p=0,000 and p=0,000,respectively) Similarly, Troponin T (ng/ml) levels were higher in dialysis (0,024±0,045) and predialysis (0,005±0,019) patients than controls (0) (p=0,000 and p=0,002 respectively). Hs-crp (mg/L) levels were higher in dialysis (6,5±3,8) and predialysis (5,1±3,9) patients than controls (4,4±3,2) but only significantly different between control and dialysis patients (p=0,005).As for the echocardiographic measurements, LA volume index was higher in dialysis (23,7±7,9) and predialysis (21±8,3) patients than control (17,4±5,5) patients ( p=0,000 and p=0,016 respectively). Similarly, LV volume index was higher in dialysis (72,3±16) and predialysis (67±13,5) patients than control (60,5±14,4) patients (p=0,000 and p=0,028, respectively). LV mass index was higher in dialysis (132,4±43 and predialysis (111,9±42,3) patients than control (87,5±33,4) patients (p=0,000 and 0,003 respectively). In predialysis patients, NT-proBNP levels showed positive correlations with LV volume index, and Troponin T levels showed positive correlations with LV mass, LV volume index and LV end diastolic diameter. In dialysis patients, NT-proBNP levels showed negative correlations with LA volume index, and Troponin T levels showed positive corelations with LA diameter LV mass index, IVS and LVPW. Hs-CRP levels showed positive correlation with only IVS in predialysis patients.This study shows that NT-proBNP, Troponin T levels were increased in both predialytic and dialytic stages of chronic renal failure and were related to left ventricular diastolic dysfunction, left ventricular hypertrophy and left atrial dilatation. These cardiac biomarkers may indicate to the presence of echocardiographically determined cardiac dysfunction in these groups of patients with increased risk of cardiorenal syndrome and may have prognostic value in the follow up of these patients