Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarının volüm yükünün değerlendirilmesinde glomerüler filtrasyon hızlarına göre NT-probnp ve serum sodyumu değerleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between nt-probnp and serum sodium levels according to glomerular filtration rates in the evaluation of volume load in heart failure patients with low ejection fraction
  1. Tez No: 862484
  2. Yazar: MUHAMMED EMİR İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH BULUCU, ÖĞR. GÖR. SEMAHAT KARAHİSAR ŞİRALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek hastalığı ve kalp yetmezliğinde elektrolit dengesizliği görülmektedir. Kalp yetmezliğinde volüm artışıyla hipervolemik hiponatremi sıklığı artmaktadır. Aşırı volüm yüklenmesi kronik böbrek hastalığının ileri evrelerinde sık görülen bir tablodur. Kalp yetmezliği ve kronik böbrek hastalığı olanlarda natriüretik peptitler volüm değerlendirmesinde yardımcı olmaktadır. Bu çalışma düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında tahmini glomerüler filtrasyon hızlarına göre sodyum ve NT-proBnp arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladı. Farklı glomerüler filtrasyon hızı düzeylerinin, volüm yüklenmesi hakkında fikir veren bu testleri nasıl etkilediğini, glomerüler filtrasyon hızı ile serum sodyumu ve NT-proBnp düzeyi arasında bir ilişki olup olmadığı araştırıldı. Ayrıca natriüretik peptidlerin artışının mortalite üzerine etkisi bilindiğinden natriüretik peptit düzeyleri olmaksızın diğer bulgu ve parametrelerin (volüm durumu, serum sodyum, serum potasyum, eGFR, hematokrit, CRP, albümin, BUN, kreatinin ve ejeksiyon fraksiyonu) NT-proBnp düzeyleri ile ilişkisini ve NT-proBnp düzeylerini tahmin etme gücü olup olmadığı değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan Ege hastanesine kalp yetmezliği semptomlarıyla başvuran 18-80 yaş arası erkek ve kadın, toplam 389 hasta çalışmaya alındı. Hastaların laboratuvar, görüntüleme ve demografik verileri hastane bilgi yönetim sistemi (Nucleus v9.37.51) üzerinden tarandı. Ön değerlendirmede çalışmaya dahil edilme veya edilmeme kriterlerine göre 176 vaka çalışma dışı bırakıldı. Kalan 213 hasta çalışma ve kontrol grubu olarak ayrıldı. Çalışma grubu ejeksiyon fraksiyonu %55'ten düşük ve tahmini glomerüler filtrasyon hızı 90'ml/dk/1.73 m2'nin altında olan hastalardan oluşturuldu. Daha sonra tahmini glomerüler filtrasyon hızı, ejeksiyon fraksiyonu ve NT-proBnp düzeyine göre alt gruplar oluşturuldu. Alt gruplar sırasıyla GFR0,05) anlamlı fark bulunmadı. Yaş, NT-ProBnp, kreatinin, BUN ve CRP çalışma grubunda kontrol grubuna göre (p0,05) anlamlı fark bulunmadı. Yaş, kreatinin, NT-proBnp, BUN, CRP eGFR0,05) anlamlı fark bulunmadı. eGFR, sodyum, albümin ve hematokrit NT-ProBnp
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Electrolyte imbalance is seen in chronic kidney disease and heart failure. The frequency of hypervolemic hyponatremia increases with volume increase in heart failure. Volume overload is a common condition in the advanced stages of chronic kidney disease. Natriuretic peptides help in volume assessment in patients with heart failure and chronic kidney disease. This study aimed to evaluate the relationship between sodium and NT-proBnp according to estimated glomerular filtration rates in heart failure patients with low ejection fraction. It was investigated how different glomerular filtration rate levels affect these tests that give an idea about volume overload, and whether there is a relationship between glomerular filtration rate and serum sodium and NT-proBnp levels. In addition, since the effect of the increase in natriuretic peptides on mortality is known, the relationship between other findings and parameters (volume status, serum sodium, serum potassium, eGFR, hematocrit, CRP, albumin, BUN, creatinine and ejection fraction) and NT-proBnp levels and NT-proBnp levels without natriuretic peptide levels. It was evaluated whether it had the power to predict proBnp levels. Materials and methods: A total of 389 patients, men and women aged between 18 and 80, who applied to Ufuk University Hospital with symptoms of heart failure, were included in the study. Laboratory, imaging and demographic data of the patients were scanned through the hospital information management system (Nucleus v9.37.51). In the preliminary evaluation, 176 cases were excluded from the study according to the inclusion or exclusion criteria. The remaining 213 patients were divided into study and control groups. The study group consisted of patients with ejection fraction less than 55% and estimated glomerular filtration rate below 90 ml/min/1.73 m2. Subgroups were then created according to estimated glomerular filtration rate, ejection fraction and NT-proBnp level. Subgroups respectively: GFR0.05) between gender, sodium and potassium in the study and control groups. Age, NT-ProBnp, creatinine, BUN and CRP were significantly higher in the study group than in the control group (p0.05). Age, creatinine, NT-proBnp, BUN, CRP were significantly (p0.05).