Prostata ait benign glandüler yapılar, yüksek dereceli prostatik intraepiteliyal neoplazi ve adenokarsinomlarda IMP-3 ekspresyonunun belirlenmesi
Immunohistochemical expression of IMP3 in benign glandular structures, high grade prostatic intraepithelial neoplasia, and adenocarcinomas
  1. Tez No: 282432
  2. Yazar: HÜLYA TOSUN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLAY ŞEN TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Prostat adenokarsinomu, gelişmiş ülkelerde erkeklerde, en sık görülen kanserdirve kansere bağlı ölümler sıralamasında akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yeralmaktadır. Günümüzde prostat adenokarsinomlarında tanımlanan prognostikfaktörler içinde preoperatif serum PSA değeri, TNM sistemi esas alınarak evreleme,histopatolojik derece ve cerrahi sınırlar klinik olarak hasta takibinde en önemli vefaydalı parametreleri oluşturmakla birlikte, prostat adenokanserleriyle ilgiliçalışmalarda kullanılan belirteçlerin hiçbirisi, klinik uygulamaya geçirilememiştir.Onkofetal bir protein olan IMP-3, mesane ve böbrek tümörlerini içeren birçokorganda yapılan çalışmada agresif gidişli tümörlerle ilişkili bulunmuştur. Amacımız,benign prostatik glandlar, yüksek dereceli PIN ve prostat adenokarsinomlarındaIMP-3 ekspresyon farkına bakarak, prostat adenokarsinomlarının patogenezindekirolü aydınlatmaya çalışmaktır. Gruplar arasında ekspresyon yönünden anlamlıfarklılık bulunduğu taktirde, IMP3'ün prostat adenokarsinomlarının gelişmesürecinde malign transformasyon açısından rutin uygulamada birimmünohistokimyasal belirleyici olabileceği düşünülmektedir.Bu çalışmada 70 adet prostat adenokarsinom olgusunda ve bunlara eşlikeden yüksek dereceli PIN alanları ile benign glandüler yapılar, immunohistokimyasalolarak IMP3 ekspresyonu açısından değerlendirildi. Çalışmada yer alan 70 adetprostat adenokarsinom olgusunda ve bunlara eşlik eden yüksek dereceli PIN alanlarıile benign glandüler yapılarda IMP-3 ekspresyonu saptanmadı.Olgu sayımız sınırlı olmakla birlikte elde ettiğimiz bulgular, IMP-3 proteininprostat adenokarsinomlarının patogenezinde yer almadığını ve IMP-3 ekspresyondurumunun prostat adenokarsinomlarında tanısal amaçlı kullanılamayacağınıgöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the commonest cancer in developed countries in the menand is the second only to lung cancer as a cause of death. Today, prognostic factorsidentified in prostate carcinoma including preoperative serum PSA, TNM stagingsystem, histological grade and surgical margin status are clinically the mostimportant and useful parameters. However all of the markers used in studies ofprostate cancers, has not been useful in clinical practice. An oncofetal protein IMP-3has been demonstrated to be associated with aggressive tumor behavior at manyorgans including urothelial tumors and renal cell carcinoma. Our aim is to investigatethe expression status of IMP-3 in benign prostate glands, high grade PIN and prostateadenocarcinoma, and to determine the role of the IMP-3 in pathogenesis of prostateadenocarcinoma. If there is significant difference in IMP-3 expression among thesegroups, it was thought that IMP-3 may have a role in the malignant transformation ofprostate adenocarcinomas as an immunohistochemical marker.In this study, 70 prostate adenocarcinoma cases, accompanied with highgrade PIN and benign prostate glands were evaluated by immunohistochemistry forthe expression of IMP3. IMP3 expression was not seen in any of the 70 prostateadenocarcinoma, high grade PIN and benign prostate glands.Although the number of our cases was limited, our results suggested thatIMP-3 protein expression was not included in the pathogenesis of the prostateadenocarcinomas and IMP-3 expression status cannot be used for diagnosis ofprostate adenocarcinomas.