Kartal Dr. Lütfi Kırdar Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Tıbbi Patoloji Kliniğinde asap tanısı almış olguların histopatolojik olarak değerlendirilmesi ve klinik korelasyonunun belirlenmesi
Histopathological evaluation and determination of clinical correlation of asap cases
  1. Tez No: 499122
  2. Yazar: AYŞE GÖKÇEN SADE
  3. Danışmanlar: UZMAN ŞÜKRAN KAYIPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Prostat karsinomu tanısında güncel standart yöntem TRUS eşliğinde yapılan iğne biyopsileridir. Biyopsilerde, kanser tanısın dışlanamadığı, ancak yeterli histolojik atipi içermeyen şüpheli glandlar için kullanılmakta olan ASAP tanımı, bazal hücre kaybı ve infiltratif patern gösteren ancak yeterli sitolojik atipi içermeyen asiner grupları ve ya kantitatif olarak yetersiz glandları temsil eder. Biz bu çalışmamızda, 2009-2015 yılları arasında Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesinde TRUS eşliğinde biyopsi uygulanmış ASAP tanılı hastaların malignite ile ilişkili sonuçlarını ve sıklıkla malignitede izlense de benign glandlarda da gözlenebilen histolojik bulguların düşük, orta ve yüksek riskli malignitedeki dağılımını değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamızda Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi 'nde 2009-2015 yılları arasında TRUS biyopsi ile ASAP tanısı almış vakalar retrospektif olarak taranmıştır. Biyopsi ve rebiyopsi arşivlerine ulaşılabilen, ASAP tanılı toplam 189 vaka ve bunlara ait 257 kor biyopsi yer almıştır. Olgulara ait yaş, serum PSA düzeyi, multifokalite, şüpheli asinüslerin sayısı, nükleer büyüme, nükleol belirginliği, hiperkromazi, stoplazmik amfofili, luminal amorf aselüler sekresyon, kristaloid varlığı, infiltratif görünüm, atrofi, inflamasyon bulguları değerlendirildi. BULGULAR: Olgular aldıkları benign ve malign tanı dahilinde iki grupta değerlendirildiğinde, nükleer büyüme (p=0.001), nükleol belirginliği (p=0.000), lüminal aselüler amorf sekresyon (p=0.000) ve inflamasyon (p=0.000) gruplar arasında anlamlı farklılık içermektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: TRUS guided prostate biopsy is the current Standard method for the diagnosis of prostate cancer. In biopsies, the ASAP definition which is used for the glands those are highly suggestive but not diagnostic for cancer, represents acinar groups with basal cell loss, infiltrative pattern, insufficient cytological atypia and either quantitatively inadequate glands. In this study, we aimed to evaluate the malignancy-related outcomes of ASAP patients who underwent TRUS-guided biopsy in Kartal Training and Research Hospital between 2009-2015 and the distribution of histological findings those are seen in both malign and benign glands. METHODS: A retrospective search was conducted for TRUS guided biopsies in Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital pathology archives between 2009 and 2015. A total number of 189 patients and 257 core biopsies of them comprised the study cohort. Age, PSA level, multifocality, the number of suspicious glands, nuclear enlargement, prominent nucleoli, hypercromasia, amphophilic cytoplasm, luminal amorphous eosinophylic acellular secretion, cristaloids, infiltrative pattern, atrophy and inflammation evaluated in three groups as benign, low risc malignancy and medium-high risk malignancy. RESULTS: There were differences statistically between the benign and malign groups on nuclear enlargement more than twice (p=0.001), prominent nucleoli (p=0.000), luminal amorphous acellular eosinophilic secretion (p=0.000) and inflammation rate (p=0.000).