Bir yoğun bakım ünitesinde entübe hastalarla iletişimde resimli iletişim materyalinin etkinliğinin belirlenmesi
Determining the effectiveness of illustrated communication material for communication wıth intubated patients at an intensive care unit
  1. Tez No: 282436
  2. Yazar: MÜNEVVER OTUZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZİZE KARAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Entübe hastalarla iletişimde bir resimli materyalin geliştirilmesi ve bu materyalin iletişimde etkinliğinin belirlenmesi amacıyla planlan yarı deneysel desendeki bu araştırma Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini Erişkin Kalp Damar Yoğun Bakım Ünitesinde yatan açık kalp cerrahisi gerçekleştirilmiş ve entübe edilmiş olan 90 hasta oluşturmuş, bu hastalar müdahale ve kontrol grubu olarak iki grupta takip edilmiştir.Çalışmada veriler, litaratürden yararlanılarak hazırlanan İletişim Materyalinde Yer Alacak Konuları Belirlemeye Yönelik Hasta Görüş Formu, Entübe Olduğu Süre İçinde Hastanın İletişimle İlgili Deneyimlerini Belirlemeye Yönelik Soru Formu ve İletişim Sürecini Değerlendirme Formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, Chi-square testi kullanılmıştır.Hastaların yaş ortalamaları 52±3; çoğunluğu erkek, evli, ilköğretim mezunudur.
Özet (Çeviri)
The aim of this semi-experimental study that took place at Baskent University Ankara Hospital was to develop illustrated material for patient communication and determine its effectiveness. The study sample consisted of 90 intubated patients at the Adult Cardiovascular Intensive Care Unit who had undergone open heart surgery. The patients were divided into the intervention and control groups.Study data were obtained by using the Patient Opinion Form to Determine the Subjects to be Placed into the Communication Material Form, Questionnaire to Determine Patient Experiences with Communication while being Intubated, and the Communication Process Evaluation Form. Data analysis was with descriptive statistics and the Chi-square test.The mean age was 52±3 years, and most patients were male, married and primary school graduates.