Ankara Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezine başvuran 60 yaş ve üzeri bireylerin beslenme ve sağlık durumlarının saptanması
Ankara Metropolitan Municipality Family Life Center apply on persons 60 years and nutrition and health status of the determination of
- Tez No: 282437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKSOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, Ankara Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezine başvuran 60 yaş ve üzeri 150 bireyin beslenme, sağlık durumu ve yaşam kalitesi düzeylerinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Aile Yaşam Merkezine devam eden 60 yaş ve üzeri bireylerden çalışmaya katılmayı kabul eden 150 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veriler anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Anket formu, yaşlıların demografik özelliklerini, ekonomik durumlarını, sağlık durumlarını, yaşam kaliteleriyle ilgili düşüncelerini öğrenmek ve beslenme durumunu saptamak üzere yedi grup ve 42 sorudan oluşmuştur. Verilerin analizi Statistical Packages of Social Sciences (SPSS 17,0) programı ve Beslenme Bilgi Sistemi (BEBİS) programı ile yapılmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin yaşam kalite düzeyini ölçmek için WHOQOL-100 ve 26 sorulu WHOQOL-BREF yaşam kalitesi ölçeklerinden oluşturulan WHO-8 EUROHIS yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır.Çalışmaya katılan bireylerin %56'si erkek, %44'ü kadın, yaş ortalaması 67±6.77'dir. Katılımcıların %29,3'ü üniversite mezunu, %24,0'ü lise mezunu, %12,0'si ortaokul mezunu, %20,7'si ilkokul mezunu, %6.7' si okuryazar, %7.3'ü okuryazar değildir. Tamamına yakınının (%97,3) sosyal güvencesi vardır. Beden kitle indeksine (BKİ) göre zayıf gruba giren yok iken, %25,3'ü normal, %47,3'ü hafif şişman, %27,3`ü şişmandır. Katılımcıların %63,3'ünün doktor tarafından tanı konulmuş en az bir hastalığı vardır. En sık rastlanan kronik hastalık hipertansiyon (%30,8) olup, bunu sırası ile kalp-damar hastalıkları (%14,3), diyabet (%13,2) ve yüksek kolesterol (%11,0) izlemektedir. Enerji tüketimi erkeklerde önerilen düzeyin altında, kadınlarda üzerindedir. Enerjinin yağdan gelen yüzdesi her iki cinsiyette de önerilen düzeyin üzerindedir (erkekler %34.5, kadınlar %33,6). Enerjinin karbonhidrattan gelen yüzdesi her iki cinsiyette de düşük iken, protein tüketimi önerilen düzeyler arasındadır.E vitamini, folat, potasyum, kalsiyum tüketimi her iki cinsiyette de yetersizdir. C vitamini tüketimi kadınlarda erkeklere göre daha yüksektir. Sodyum tüketimi kadın ve erkeklerde önerilen düzeylerin çok üzerindedir.
Özet (Çeviri)
This study was committed to determine, nutrition, health status and quality of life levels of 60 years and above 150 old those who applied to Ankara Metropolitan Municipality Family Life Center. Ankara Metropolitan Municipality to the Family Life Center, this ongoing study of 450 people 60 years and above constitute the universe. Those who agreed to participate in the study of the study sample consists of 150 people selected.Data with a questionnaire were collected using face to face interviews. A questionnaire for the elderly demographic characteristics, economic status, health status, quality of life to learn about their thoughts and to determine the nutritional status and the 42 questions consisted of seven groups. Data analysis was performed with Statistical Packages of Social Sciences (SPSS 17,0 software) and BEBİS program. Quality of life of individuals participating in the study to measure the level of WHOQOL-100 and WHOQOL-BREF quality of life scale with 26 questions generated adapt WHO-8 EUROHİS quality of life scale used. Of individuals participating in the study, 56% male, 44% female, average age is 67,0 ± 6,77. Of the participants, 29,3% are university graduates, 24% of high school, 12% of secondary school, 20,7% of primary school, 6,7% have illiterate. Almost all of the (97,3%) have health insurance.Body mass index according to the study, there is not weak group, 25,3%'s normal, 47,3%?s overweight, 27,3%?s of obese, respectively. 63,3% of participants' reputation has been diagnosed by a physician when there is at least one disease, 36,7%' of participants don?t have a disease that is diagnosed. The most common chronic disease of hypertension (30,8%), and with it during the cardio-vascular diseases (14,3%), diabetes (13,2%) and high cholesterol (11%) followed.Energy consumption below the recommended level for men and for women is over. The percentage of energy from fat in both gender above the recommended level (men 34,5%, 33,6% women). In both gender, while the percentage of energy from carbohydrates was low, protein consumption is among the recommended level.Vitamin E, folat, potassium, calcium consumption is low in both gender. Sodium consumption in men and women far above the recommended level.