Ankara devlet opera ve balesi sanatçılarının sağlık durumlarının değerlendirilmesi
The evaluation of health status of the artists at ankara state opera and ballet
  1. Tez No: 282439
  2. Yazar: SELİN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Halk Sağlığı, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Public Health, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Ankara Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının sağlık durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu araştırma tanımlayıcı tipte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçıları ve orkestra çalışanı toplam 136 kişi oluşturmaktadır. Çalışma 136 sanatçıdan gönüllü olarak çalışmaya katılan 71 kişi (evrenin %52,2'si) ile yapılmıştır. Katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği ile 23 soru ve 1 fizik muayene kısmından oluşan anket formu uygulanmıştır. Anket formu, sanatçıların sosyodemografik bulgularına, mevcut sistemik hastalıklarına, yaşam biçimi alışkanlıklarına ve meslek hastalıklarına yönelik sorulardan oluşmaktadır. Diğer meslekler gibi opera, bale ve orkestra sanatçılığının da kendine has meslek hastalıkları bulunmaktadır.Araştırmada sanatçıların mevcut sistemik hastalık sıklığı % 74,6 olarak tespit edilmiştir. Sistemik hastalıklar içerisinde en sık gastroözafagiyal reflü izlenmektedir. Bu durum klinik verilerle de uyumludur. Çalışmaya katılan sanatçıların beden kitle indeksi ( BKİ ) gruplarına bakıldığında yarısından fazlasının kilolu (% 50,7) ve % 8,5'inin obez olduğu tespit edilmiştir. Her iki cinsiyete göre bel çevresi değerleri yüksek riskli gruplar içerisindedir. Kan basıncı değerleri % 14,1'in de sınır değerlerin üzerinde çıkmıştır. Katılımcıların sigara ve alkol kullanma alışkanlıkları da yüksek düzeyde saptanmıştır. Tüm bunların hastalık sıklığının yüksek çıkmasına sebep olduğu düşünülmektedir.Opera, bale ve orkestra sanatçılarının da herkes gibi genel sağlık kurallarına dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlığı korumak adına uyulması gereken bu kuralların yanında sanatçıların meslek hastalıklarına özellikle en sık izlenen reflüye yönelik bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapması da önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to evaluate the health status of the artists at Ankara State Opera And Ballet. This research is a descriptive study. The universe of the research is consists of artists at Ankara State Opera And Ballet with orchestra staff, total of 136 people. The study is done with 71 people ( % 52,2 of the universe) who are participating in voluntary among 136 artists. Data were collected by researchers using face to face interview technique by the help of the questionnaire which was consists of 23 questions and 1 physical examination part. Survey was consist of questions about demographic findings, sistemic diseases, lifestyle habits and occupational diseases of artists. Like other professions, opera, ballet and orchestra artists also has their own occupational diseases.In this research the prevalence of systemic disease of artists were founded as 74,6 %. The most frequently observed in systemic diseases was gastroesophageal reflux ( 26,8 %). This situation is consistent with clinical data. When artists were evaluated according to body mass index groups, 50,7 % were found to be overweight and 8,5 % were found to be obese. According to both sexes waist circumference values were in high risk groups. Measured blood pressure values at 14.1 % of participants were exceed the limit values. Smoking and alcohol consumption habits of the participants were found to be in the high level. Because of all these, the prevalance of existing diseases are thought to be high.As well as everyone opera, ballet and orchestra artists should pay attention general health guidelines. By these rules to be followed to protect the health, artists are recommended to make some lifestyle changes for occupatioanl diseases, particularly for most frequently observed reflux.