Uğur Seyrek'in sanatçı kişiliği ve koreografiye yaklaşımı
Artistic personality of Uğur Seyrek and his approach to choreography
  1. Tez No: 460510
  2. Yazar: ARZU DİRİN KIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. MÜRİDE AKSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bale ve Dans, Güzel Sanatlar, Ballet and Dance, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bale Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmada, Türk Devlet Balesi'nde önemli bir yere sahip olan Uğur Seyrek'in koreografiye olan yaklaşımı incelenmiştir. Ayrıca, kendisinin günümüze kadar yapmış olduğu sanat çalışmalarına ait verilerin bir araya toplandığı bir belge oluşturmak amaçlanmıştır. Çalışma sürecinde uğur Seyrek ile yapılan görüşmelerde; hayat, sanat, yaratıcılık ve bunların tümünde temel belirleyenlerden olan insana yaklaşımı kendi ifadeleriyle kayda geçirilmiştir. Birlikte çalıştığı sanatçılarla yapılan görüşmelerde Uğur Seyrek'in gerek yaratıcı, gerekse sanatçı bir birey olarak kimliğine dair ipuçlarına ulaşmak amacıyla; koreografileri, provalar sırasında dansçıya yaklaşımı, dansçıyla iletişim kurma biçimi, eserlerini yaratma sürecinde koreografinin ilerleyişi, müziğe ve harekete yaklaşımı hakkında bale sanatçılarının görüşlerini ve yorumlarını bir araya derlemek amaçlanmıştır. Birinci bölümde, kendisinin biyografisi ve sahnelenmiş eserleri kronolojik sıra ile yer almaktadır. İkinci bölümü, kendisi ile yapılan söyleşi oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde, kendi ile birebir çalışmış olan Ankara Devlet Balesi yöneticilerinden Fahrettin Güven, bale sanatçıları, besteci, libretto yazarı, koreografi asistanları, kostüm kreatörlerinin görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde“sahnelenmeyen eserleri”nin librettoları ve bu konu hakkında çıkan gazete yazılarından bir kısmına yer verilmiştir. Beşinci bölüm, Uğur Seyrek hakkında basında çıkan yazılardan oluşturulmuştur. Çalışma içerisinde yer alan fotoğrafların bir kısmı koreografilerinden seçilmiş olup: bir kısım görselde de Uğur Seyrek'in eserleriyle ilgili hazırladığı eskizler, heykel ve resim çalışmalarının koreografiye yansımasına, farklı sanat alanlarında dışa vurulan yaratıcılığın dansta somutlaştırılmasına dair örnekler yer almaktadır. Eserlerinin librettolarından derlenen bir seçkiye ise Ek'te yer verilmiştir. Anahtar Sözcükler Uğur Seyrek, Devlet Opera ve Balesi, Bale, Dans, Koreografi, Heykel, Bale Sanatçısı
Özet (Çeviri)
In this research, the choreographic approach of a personage in the Turkish State Ballet, Uğur Seyrek, has been examined. It was aimed to create a comprehensive document, gathering all data on his works of art that he has done so far. In the research process, through interviews with Uğur Seyrek himself; his approach on life, art, creativity, and on human -as fundamental determinant of all- have been recorded with his own words. Through interviews with ballet artists with whom he has worked, views and commentaries were gathered on his choreographies, his approach to dancers during rehearsals, the way he communicates with dancers, the building up of the choreography throughout his creative process and his approach to music and movement. The first chapter covers his biography and his staged works in a chronological order. The second chapter covers the interview with Uğur Seyrek himself. The third chapter covers the interviews with Fahrettin Güven, former head choreograph at Ankara State Ballet, and with ballet dancers, composers, librettists, choreography assistants, costume designers who worked with him. In the forth chapter, part of his non-staged librettos and some journal articles covering this subject are given. The fifth chapter covers press extracts on Uğur Seyrek. Some of the photos given in the study are extracted from his choreographies; in some pictures, sketches of his works, sculptures and paintings by Uğur Seyrek are examples of how to embody in dance, the creativity expelled in different fields of art. In the annex, a compilation of his librettos is given Keywords Uğur Seyrek, State Opera and Ballet, Ballet, Dance, Choreography, Sculpture, Ballet Dancer