Cumhuriyet döneminde modern sanat eğitimi-Ankara Devlet Konservatuvarı'nın kuruluşu ve kurumsallaşması (1923-1982)
Modern art education in the Republic period-Establishment and institutionalization of Ankara State Conservatory (1923-1982)
  1. Tez No: 1005576
  2. Yazar: ESRA KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EYYUPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
Özet
Sanat toplumun estetik anlayış, kültürel kimlik ve sosyal gelişimini yansıtan önemli bir araçtır. Osmanlı İmparatorluğu'ndaki sanat çalışmaları saray müziği ve askeri müzik okulları ile sınırlı iken, XIX. Yüzyılın ikinci yarısından itibaren Avrupa'nın etkisiyle modernleştirildi. 1923'te Cumhuriyet'in ilanı ile müzik ve sahne sanatlarının kültürel kimlik kazanmada etkisi üzerinde duruldu, 1924'te Tevhid-i Tedrisat kanunu ile de sanat, devlet güvencesi altına alındı. Çağdaşlaşma ve ulusal kimlik kazanmayı amaçlayan Mustafa Kemal Atatürk'ün sanat anlayışı ve devlet politikaları, Türkiye'de modern sanat eğitimine yol gösterdi. 1 Kasım 1934'te mecliste yaptığı konuşmasında güzel sanatlar alanında yapılması gerekenlere değindi. 26 Kasım 1934'te Milli Musiki ve Temsil Akademisi kuruldu. Yurtdışından Türkiye'ye davet edilen Paul Hindemith ve Carl Ebert gibi uzmanların sabırlı ve özverili çalışmaları neticesinde 1936'da Ankara Devlet Konservatuarı açıldı. Başlangıçta ekonomik, toplumsal, siyasi zorluklarla karşılaşılmasına rağmen kurumsallaşma sürecinde yönetim kadrosunun planlanması, öğretmen kadrosunun belirlenmesi, müfredat, ulusal ve uluslararası tanınırlığı sağlandı. 1940-1960 yılları arasında Devlet Tiyatroları, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Devlet Opera ve Balesi kurumları oluşturuldu. 1960 sonrası siyasal ve toplumsal değişimler konservatuvarın yapısının değiştirerek yeniden düzenlenmesi, branşların ve uzmanlık dallarının oluşturulmasını sağladı. 1970'te Ankara Devlet Konservatuarı'nda idari düzenlemeler yapıldı ve 1982'de kurumsallaşma sürecini tamamlandı.
Özet (Çeviri)
Art is an important tool that reflects society's aesthetic understanding, cultural identity, and social development. While artistic endeavors in the Ottoman Empire were limited to court music and military music schools, they were modernized under European influence from the second half of the 19th century onwards. In 1923, with the proclamation of the Republic, emphasis was placed on the impact of music and performing arts in establishing cultural identity. In 1924, with the Law of Unification of Education, art was placed under state protection. Mustafa Kemal Atatürk's artistic vision and state policies, aimed at modernization and the establishment of national identity, paved the way for modern art education in Turkey. During his speech in parliament on November 1, 1934, he touched upon what needed to be done in the field of fine arts. On November 26, 1934, the National Academy of Music and Performing Arts was established. As a result of the patient and dedicated efforts of experts such as Paul Hindemith and Carl Ebert, who were invited to Turkey from abroad, the Ankara State Conservatory opened in 1936. Despite initial economic, social, and political challenges, the institutionalization process ensured the planning of management staff, the determination of teaching staff, the curriculum, and national and international recognition. Between 1940 and 1960, the State Theaters, the Presidential Symphony Orchestra, and the State Opera and Ballet institutions were established. Political and social changes after 1960 led to the restructuring of the conservatory, resulting in the creation of departments and specializations. Administrative reforms were implemented at the Ankara State Conservatory in 1970, and the institutionalization process was completed in 1982.