İbandronik asitin diş çekimi sonrası sıçan alveolar kemiğine etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathological evaluation of the effects of ibandronic acid to the alveolar bone after tooth extractions
- Tez No: 282441
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı nitrojen içeren potent bisfosfonatlardan olan ibandronik asitin farklı dozlarının diş çekimi sonrası alveolar yara iyileşmesi üzerine etkilerini incelemektir.Araştırmada deney hayvanı olarak Spraque-Dawley türü 30 adet dişi sıçan kullanılmıştır. Deney hayvanları 3 gruba ayrılarak 1. gruba 0.033 mg/kg dozda ibandronik asit, 2. gruba 0.1 mg/kg dozda ibandronik asit ve 3. gruba da distile su enjeksiyonu subkütan (s.c) olacak şekilde 6 hafta boyunca haftada 1 kez yapılmıştır. Enjeksiyonu takiben 5. günde bütün hayvanların sol mandibular molar dişleri çekilmiştir. Diş çekiminden 8 hafta sonra bütün deney hayvanları sakrifiye edilerek hemimandibulaları çıkartılmış ve histopatolojik inceleme için hazırlanmıştır.Histopatolojik değerlendirme sonucu elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle incelenmiştir. Her üç grupta da yeni kemik oluşumu gözlemlenmistir. Osteoblastik ve osteoklastik aktivite her üç grupta da artmıştır. Vasküler proliferasyon ve inflamasyon 1. ve 2. grupta kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde fazla bulunurken 2. grupta görülen mukozal ülserasyon 1. grup ve kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde fazla bulunmuştur. Sadece 2. gruptaki 3 deney hayvanında (% 35) görülen osteonekroz istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.Çalışmada elde edilen histopatolojik bulgular sonucunda potent bisfosfonatlardan olan ibandronik asitin diş çekimi sonrası osteonekroza sebep olabileceği sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : İbandronik Asit, Osteonekroz, Diş çekimi, Alveolar yara iyileşmesi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to research the effects of the potent nitrojen containing bisphosphonate ibandronic acid at different doses to the alveolar wound healing after molar tooth extractions.In this research 30 female Spraque-Dawley rats were used as experimental animals. The animals were divided into three groups; first group received 0.033 mg/kg ibandronic acid, second group received 0.1mg/kg ibandronic acid and third group received distillate water injections subcutaneously for 6 weeks. Five days following the injection left mandibular molar teeths were extracted in each group. Animals were sacrificed 8 weeks postoperatively and left hemimandibles were removed and prepared for histopathological examination.Histopathological findings were statistically analyzed. New bone formation were observed in all groups. Osteblastic and osteoclastic activity were increased in three groups. Increase of vascular proliferation and inflammation was significantly higher in group 1 and group 2 than in control group. Mucosal ulceration in group 2 was significantly higher than group 1 and control group. Osteonecrocis was only seen in 3 of the animals (% 35) from group 2 and it was statistically significant.It is concluded that the potent bisphosphonate ibandronic acid may cause osteonecrosis after simple tooth extraction.Key Words : Ibandronic Acid, Osteonecrocis, Tooth extraction, Alveolar wound healing.