Ön diz ağrısı olan olgularda fiziksel aktivite, kardiyorespiratuar endurans, aktivite ve katılım sınırlılıkları ve yaşam kalitesi arasındaki ilişki
Relationship between physical activity, cardiorespiratory endurance, activity and participation limitations, and quality of life for anterior knee pain
  1. Tez No: 282442
  2. Yazar: GÖZDE ÇAĞIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL KUNDURACILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, ön diz ağrısı olan olgularda fiziksel aktivite, kardiyorespiratuar endurans, aktivite ve katılım sınırlılıkları ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirmesi amacı ile planlandı. Bu araştırmada, Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinden tesadüfi olarak seçilen 30 ön diz ağrılı ve 30 kontrol grubundan oluşan 60 olgu değerlendirilmiştir. Fiziksel aktivite düzeylerini belirlemek amacıyla Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, kardiyorespiratuar enduransı belirlemek için 12 dakika yürüme testi, sağlıkla ilgili yaşam kalitesini değerlendirmek amacıyla Notthingam Sağlık Profili, fonksiyonel yetersizliği değerlendirmek için Lysholm Skala isimli ölçeği, olguların günlük yaşam aktivite düzeylerini belirlemek amacıyla Günlük Yaşam Aktiviteleri Puanlaması ve olguların toplum içindeki katılımlarını değerlendirmek için Toplumsal Katılım Anketi uygulanmıştır. Olgulara, vücut düzgünlüğünü değerlendirmek amacıyla New York Postur Analiz ölçeği, kas kuvveti değerlendirmesi için Dr. Lowet' in manuel kas testi, bacak çevre ve uzunluk ölçümleri ve kas kısalık testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was planned for evaluating the relationship between physical activity, cardiorespiratory endurance, activity and participation limitations, and quality of life for anterior knee pain. This research was evaluated among 60 patients; research group of 30 patients having anterior knee pain (randomly selected from the orthopedic and traumatology clinics) and control group of 30 patients. International Physical Activity Questionnaire was used to evaluate level of physical activity, 12 minutes walking test was used to evaluate cardiorespiratory endurance, Notthingam Health Profile was used evaluate quality of health-related quality of life, Lysholm Scale was used to evaluate functional disorder, Activity of daily living scale was used to evaluate level of activities of daily living, Community Integration Questionnaire was used to evaluate participation in community. In this study, New York posture Analysis scale was used to evaluate the posture, Dr. Lowet? s manuel muscle test was used to evaluate muscle strength and antropometric measurements were applied to the participants.