Major depresif bozukluk ve anksiyete bozukluklarında ağrı yakınmasının araştırılması
Major depressive disorder and anxiety disorders complaint investigation of pain
  1. Tez No: 282448
  2. Yazar: RAMAZAN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Major Depresif Bozukluk (MDB) ve Anksiyete Bozukluğu (AB) gibipsikiyatrik rahatsızlıklar ile ağrı yakınması toplumda yaygın olarak görülenrahatsızlıklardır. Ağrı yakınması ile psikiyatrik bozukluklar arasındaki ilişkiyiaraştıran bir çok çalışma yapılmıştır. Araştırmalar daha çok MDB ile yapılmıştır.AB ile yapılan çalışma sayısı ise kısıtlıdır.Biz MDB ve AB gibi çok sık görülen psikiyatrik bozukluklar arasında ağrıyakınmasının sıklığını araştırmayı amaçladık.Çalışmaya 94 MDB ve 94 AB hastası alındı. AB grubunu 54 YaygınAnksiyete Bozukluğu (YAB) ve 40 Panik Bozukluk (PB) hastası oluşturuyordu.Hastalara, Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (Ham-D), HamiltonAnksiyete Değerlendirme Ölçeği (Ham-A) ve Ağrı Anket Formu uygulandı.MDB grubunda ağrı yakınmasının sıklığı %55,3 ve AB grubunda ise ağrıyakınmasının sıklığı %52,1 olarak bulundu. Her iki grup arasında ağrıyakınmasının sıklığı açısından bir fark bulunmadı (p= 0,661). Çalışmamızda,ağrı ile ilgili puanlar değerlendirildiğinde, en az ağrı, ortalama ağrı puanlarıbakımından MDB ile PB arasında bir fark mevcuttu (p= 0,021, p= 0,016).
Özet (Çeviri)
Psychiatric disorders such as Major Depressive Disorder (MDD) andAnxiety Disorders (AD), and pain are among the most common disturbances inthe population. Several studies have investigated the association between painand psychiatric disorders, most of which conducted in patients with MDD.Studies in patients with AD are relatively limited.We aim to investigate the frequency of pain related complaints betweenthe MDD and AD.We included 94 patients with MDD and 94 with AD in the study. Thegroup of AD patient consisted of 54 patients with Generalized Anxiety Disorder(GAD) and 40 patients with Panic Disorder (PD). All subjects were administeredHamilton Depression Rating Scale (Ham-D), Hamilton Anxiety Rating Scale(Ham-A) and Pain Questionary Form.Frequency of pain in the MDD group and the AD group was 55,3% and52,1%, respectively.