Dumanlı Dağ (İzmir) karayosunu florası
  1. Tez No: 28245
  2. Yazar: OKAN ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YAYINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
48 ÖZET Bu araştırmada, Dumanlı Dağ (İzmir)' da Şubat-Kasım 1992 ve Mart 1993 'de yapılan arazi çalışmalarında toplanan 216 adet bitki örneği tayin edilmiş, sonuçta 12 familyadan 20 cinse ait 41 takson saptanmıştır. Bu taksonlardan 2 tanesi HENDERSON (1969)' a göre Bö karesi için ilk defa tespit edilmiştir. Araştırma sonunda tespit edilen türlerin, arazideki bitki örtüsünün zayıflığı ve yıllık yağış ortalamasının çevredeki diğer bölgelere kıyasla düşük kalmasına bağlı olarak sınırlı sayıda tür içerdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY In this investigation 216 plant specimens were collected during the field work undertaken between the years 1992-1993. These were identifited and in all 41 taxa belonging to 12 families and 20 genera were determined. According to HENDERSON (1969)' s grid square system 2 taxa are reperted as new records for square Bs. At the and of this investigation, the species determined show that due to a poor plant corer low precipilation as compared to the surrounding pants, the number of species collected too was limited.