Migren olgularında serum transforming growth factor 1 ß ve C-RP düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum transforming growth factor 1 ß and C-RP levels in migraine patients
  1. Tez No: 282466
  2. Yazar: IŞIL GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEBAHAT TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Migren toplumda sık görülen bir baş ağrısı nedenidir. Buna rağmen patofizyolojisi tam olarak açıklanamamıştır. Migren ağrısını ve aura gibi eşlik eden belirtileri açıklayabilecek pek çok mekanizma ileri sürülmüştür. Nörojenik inflamasyon (NI), migren baş ağrısının oluşumunda önemli anahtar basamaklardan biridir. NI ile migren patogenezi arasındaki ilişki ilk olarak Dalessio tarafından tarif edilmiştir. Lokal steril inflamatuvar mekanizmalar ile salınan mediatörlerin vasodilatasyon yapıcı etkilerine bağlı olarak migren baş ağrısının oluştuğu bildirilmiştir. C-reactive protein (CRP) aktif sistemik inflamasyonun hassas bir indikatörüdür. Literatürde, migren hastalarında anormal CRP düzeylerinin kompleks klinik durumlarla ilişkili olduğunu bildiren çalışmalar mevcuttur. Transforming Growth Factor-ß1, hücre büyümesinde, diferansiasyonda, hücre hasarı sonrasında tamirde, immunomodulasyonda ve aterosklerozda rol aldığı düşünülen multifonksiyonel proinflamatuvar bir sitokindir. Bu nedenle bu çalışmada kliniğimize başvuran 2004 IHS kriterlerine uyan auralı ve aurasız migren hastalarında serum C-RP ve TGF 1 ß düzeylerinin karşılaştırılmasını amaçladık. Dicle üniversitesi Nöroloji Anabilim dalında migren tanısı almış 51 hasta auralı ve aurasız olmak üzere iki gruba ayrılmış ve 27 adet migren hastalığı olmayan sağlıklı kontrol grubu olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların tümünden TGF 1 ß, C-RP, tam kan, biyokimya tetkikleri yapılmak üzere antekubital veninden kan örnekleri alınmıştır. Çalışma sonucunda gruplar arası C-RP ve TGF 1 ß düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur.Sonuç olarak tam olarak açıklığa kavuşturulamamış olan migren etyopatogenezinde nörojenik inflamasyonun rol alabileceği bu çalışma ile ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migraine is the most frequent cause of headache. However the etiology of migraine is still not clear. A lot of mechanism has been suggested to reveal the migraine headache and aura. Neurogenic inflammation (NI) is an important key point in developing migraine headache. First time Dalessio explained the association between neurogenic inflammation and pathogenesis of migraine. The headache of migraine occurs related to the vasodilatation effect of local sterile inflammatory mediators. C-RP is a sensitive indicator of active systemic inflammation. In the literature there are studies assessing that abnormal C-RP levels are associated with complex clinical conditions in migraine patients. TGF 1 ß is a multifunctional proinflammatuar cytokine that takes role in cell growth, differentiation, cell repair, immunomodulation and atherosclerosis. Therefore, in this study, we assessed to compare the C-RP and TGF 1 ß levels in migraine patients with and without aura applied to our clinic. Twenty five patients with and without migraine and twenty five patients as control group applied to Dicle University, School of Medicine, Department of Neurology included to this study. Antecubital blood samples were taken from all of the patients for C-RP, TGF 1 ß, hemogram and biochemical tests. According to the study there was a statistically significant difference between the groups in terms of C-RP and TGF 1 ß levels.In conclusion, this study suggests that serum C-RP and TGF 1 ß levels may be a diagnostic factor to differentiate migraine patients with and without aura and control group.