Koroner arter revaskülarizasyonunda kan elektrolit değerlerinin off pump ve on pump atrial fibrilasyon gelişimi üzerine etkileri
Off pump and on pump atrial fibrillation occuring effects of blood electrolyte values in coronary artery revascularization
  1. Tez No: 282472
  2. Yazar: İLKER ZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NESİMİ EREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş: Atrial fibrilasyon koroner arter cerrahilerin de en sık rastlanan postoperatif komplikasyonlardan biridir. Ve halen önemli bir morbidite ve mortilite nedenidir. Myokard koruma yöntemleri, cerrahi ve anestezik yöntemler gelişse de postoperatif dönemde atrial fibrilasyon sık görülmektedir. Literatür de çok sayıda risk faktörleri suçlanmıştır. En çok suçlanan faktörlerden biri de kardiyopulmoner bypass kullanımıdır. Çalışmamızın amacı serum elektrolit düzeyleri, off pump ve on pump koroner revaskülarizasyon ile atrial fibrilasyon arasında ki ilişkiyi incelemektir.Materyal-Metadoloji: Bu çalışmaya 24'ü kadın 36'sı erkek; kardiyopulmoner bypass (KPB) kullanılarak koroner revaskülarizasyon yapılan hastaların yer aldığı 30 hasta(Grup 1),çalışan kalpte KPB kullanılmadan koroner revaskülarizasyon yapılan hastaların yer aldığı 30 hasta(Grup 2) olmak üzere toplam 60 hasta dahil edilmiştir. Hastaların ortalama yaşı 63,87 ± 10.02 yıl'dır. Off pump ve on pump koroner arter cerrahisi uygulanmış 60 hasta çalışmamız da retroprospektif olarak incelendi.Sonuç. Pompa ile yapılan ve yapılmayan operasyon durumu dikkate alındığında, postoperatif artrial fibrilasyon gelişip gelişmemesi arasında fark anlamlı bulunmadı (p=1.00). Atrial fibrilasyon gelişen ve gelişmeyen hastalarda postoperatif ve preoperatif potasyum (0.68±0.81 ve 0.2±0.77) ve magnezyum (10.6±9.52 ve 4.23±1.69) değişkenlerinin fark değerlerine ilişkin ortalama değerleri Student's t testine göre anlamlı bulundu (p0.05).Pompaya girilerek ve girilmeden opere edilen hastalarda preoperatif ve postoperatif üre, kreatinin, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve glukoz değişkenlerinin fark değerlerine ilişkin ortalama ve SD değerleri arasında Student's t testine göre fark anlamlı bulunmadı(p>0.05).Pompaya girilmeden yapılan koroner revaskülarizasyonda diğer fark değişkenlerin atrial fibrilasyona göre karşılaştırılması sonucunda, potasyum (0.74±0.72 ve 0.1±0.67)ve kalsiyum (0.9±0.62 ve 0.02±0.55) serum düzeyleri arasındaki fark Student's t testine göre anlamlı bulundu (p0.05).Pompaya girilerek yapılan koroner revaskülarizasyonda diğer fark değişkenlerin atrial fibrilasyona göre karşılaştırılması sonucunda; Üre, kreatinin, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve glukoz değişkenlerinin fark değerlerine ait ortalama ve SD değerleri arasında fark anlamlı değildi (p>0.05).Sonuç olarak pompaya girilerek ya da girilmeden yapılan çalışan kalpte bypassta postoperatif atrial fibrilasyon sıklığı birbirine yakındı. Elektrolit serum düzeyleri ve bunların preoperatif-postoperatif serum düzey farkları, postoperatif atrial fibrilasyon gelişimini etkilemektedir. Çalışmamızda off pump ve on pump koroner revaskülarizasyon da potasyum ve magnezyum seviyelerindeki farklar; postoperatif atrial fibrilasyon gelişimi ile ilişkili bulunmuştur. Ayrıca off pump yapılan koroner revaskülarizasyon da kalsiyum serum düzeylerinde ki fark postoperatif atrial fibrilasyon gelişiminde potasyum gibi anlamlı bulunmuştur.Anahtar kelimeler. Off pump koroner arter bypass greft (KABG), on pump KABG, Atrial Fibrilasyon, Kan elektrolitleri
Özet (Çeviri)
Introduction: Atrial fibrillation is one of the most common postoperative complications in coronary arterial surgery. It is regarded as an important morbidity cause. Despite the advances in myocardial protection, surgical and anesthetic methods, atrial fibrillation can still be commonly seen. The literature cites a lot of risk factors. The use of cardiopulmonary bypass is one of the most accused factors. The purpose of this study is to analyze the relation between off pump/on pump coronary revascularization and atrial fibrillation.Materials and Methods: A total of 60 patients, consisting of 24 women and 36 men, have been included in our experiment. They have been divided into two equal groups of 30 people, according to whether they had been applied coronary revacularization using KPB (Group 1) or without using KPB on active heart (Group 2). The average age of the patients is 63.87 ± 10.02 years. The 60 patients who had either off pump or on pump coronary surgeries have been also followed retrospectively.Results: Regarding the influence of operations carried out with or without a pump, we were not able to find any significant (p=1.00) relation to the development of postoperative atrial fibrillation. However, the averaged out differences between the postoperative and preoperative potassium (0.68±0.81 and 0.2±0.77) and magnesium (10.6±9.52 and 4.23±1.69) variables, were found to be significant (p0.05).In patients operated by either on- or off pump, the Student's t-test revealed no important difference among the postoperative and preoperative values for urea, creatinine, Potassium, Sodium, Calcium, Magnesium and glucose variables (p>0.05).Comparing the differences in after variables for off pump coronary revascularization and for the atrial fibrillation, the differences in Potassium (0.74±0.72 and 0.1±0.67) and Calcium (0.9±0.62 and 0.02±0.55) serum levels were meaningful according to the Student's t-test (p0.05).In conclusion, the frequencies of postoperative atrial fibrillation are similar when entering to an active heart on pump, or off pump. Electrolyte serum levels and their differences between preoperative and postoperative serum levels affect the development of postoperative atrial fibrillation. In our study, we found that there is a relation between the differences of Potassium and Magnesium levels and postoperative atrial fibrillation development in off pump and on pump coronary revascularization. Additionally, just like the effect of Potassium in postoperative atrial fibrillation, in off pump coronary revascularization Calcium levels have been found to play a significant role.Keywords. Off pump/on pump coronary artery bypass graft, atrial fibrillation, blood electrolites