Alt extremite cerrahisinde uygulanan siyatik-femoral sinir bloklarının retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective study of sciatic-femoral nerve blocks which are used in lower extremity surgery about our clinical practice
  1. Tez No: 282471
  2. Yazar: HATİCE ASLANHAN TAZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamızda; kliniğimizde 2009?2010 Temmuz tarihleri arasında ortopedik alt ekstremite (baldır,diz,bacak,ayak bileği,ayak cerrahisi) ameliyatı geçirmiş ve cerrahisinde periferik sinir stimulatoru yardımıyla siyatik-femoral sinir bloğu uygulanmış hastaların dosyalarının incelenmesi amaçlanmıştır.Çalışmamız, retrospektif olarak planlandı. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu onayı alındıktan sonra elektif alt ekstremite operasyonu planlanmış, ASA 1?2 grubu, 18?65 yaşları arasındaki 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Kliniğimizde 2009-2010 Temmuz tarihleri arasında ortopedik alt extremite cerrahisi geçirmiş ve cerrahilerinde anestezi yöntemi olarak siyatik femoral sinir bloğu uygulanmış 60 hastanın dosyası rastgele olarak seçildi,bunlardan 34 hastaya bupivakain,26 hastaya levobupivakain yapılmıştı.Hastalar grup bupivakain (grup B) ve levobupivakain (grup L) grubu olarak ikiye ayrıldı.Tekniğin uygulanma zamanı, hastayı cerrahi ekibe teslim süresi, tam motor blok oluşma zamanı, hastalardaki hemodinamik değişiklikler, cerrahi sırasında ve postoperatif dönemde oluşan komplikasyonlar, intraoperatif ek analjezik ihtiyacı, motor blok süresi, postoperatif ilk analjezik gereksinim zamanı ve total analjezik tüketimi miktarı, hasta memnuniyeti ve cerrahi memnuniyet parametrelerine bakıldı.Gruplar arasında demografik veriler, tekniğin uygulanma süresi, hastayı cerrahi ekibe teslim etme süresi, total motor blok oluşma zamanı ve motor blok süresi, postoperatif dönemde oluşan komplikasyonlar, intraoperatif ek analjezik ihtiyacı, postoperatif ilk analjezik gereksinim zamanı ve total analjezik tüketimi miktarı, hasta memnuniyeti ve cerrahi memnuniyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı(p>0.005).Sonuç olarak; ortopedik alt ekstremite cerrahi girişimlerinde siyatik femoral sinir bloğunda konsatrasyonu %0.375 olarak hazırlanmış ve uygulanmış bupivakain ve levovakainin yeterli düzeyde anestezi oluşturduğu, güvenli olduğu, periferik sinir bloğu uygulamasının postoperatif dönemde uzun süreli analjezi sağlama ve postoperatif analjezik tüketimini azaltma gibi önemli avantajlarının olabileceği fikrine vardık.
Özet (Çeviri)
In our study;we aimed to investigate the files of patients who had undergone lower extremity surgery (femur,knee,tibia,ankle,foot surgery ) and had been applied sciatic femoral nevre block by using periferic nevre stimulator,in our clinic between 2009 July and 2010 July.Our study was planned as retrospective. After approval of the Ethics Committee of the Medical School of the Dicle University, who have been planned elective lower extremity surgery ,ASA 1-2,aged 18-65 ,60 patients were included in our study.The files of 60 patients who had undergone lower extremity surgery and had been applied sciatic femoral nerve block as an anesthesia method were randomly selected.Bupivacaine had been used at 34 patients,levobupivacaine had been used at 26 patients from these 60 patients.Patients were divided into two groups as group bupivacaine(group B) and group levobupivacaine(group L).The parameters; the applying time of technique,the duration of deliverying the patients to the surgery, the hemodynamic changes in the patients, complications emerged during the surgery and the post-operative period, the need for intraoperative supplementary analgesic, the duration of motor block, the need for first postoperative analgesic and the total amount of analgesic consumed, patient satisfaction and surgery satisfaction were checked.There was no significant difference statistically between the groups in demographic datas, the applying time of technique,the duration of deliverying the patients to the surgery,the time of obtaining total motor block and duration of motor block, the postoperative complications, the need for intraoperative supplementary analgesic, the need for first postoperative analgesic and the total amount of analgesic consumed, patient satisfaction and surgery satisfaction (p>0.05).İt is concluded that; at orthopedic lower extremity surgery using the sciatic femoral nerve block, with a concentration of 0.375 % of bupivacaine and levobupivacaine has been thought as adequte level, and safe as an anesthesia method. The peripheral nerve block application could have important advantages like providing long term analgesia in the postoperative period and reducing the postoperative analgesic consumption.