Akut inme tanısı alan hastalarda tedavi öncesi ghrelin ve obestatin düzeyleri
Pretreatment ghrelin and obestatin levels in patients with acute stroke
- Tez No: 282497
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
İnme, kalp hastalıkları ve kanserden sonra ölümün üçüncü nedeni olup sekel bırakıcı bir hastalıktır. Acil servise inmeyle gelen hastaların erken teşhis ve tedavisi ile bu hastalığın mortalite ve morbidite üzerine etkileri azalmaktadır. Obestatin ile ghrelin peptid hormonlar olup, besin ve enerji kullanımı ile iştahı düzenlemektedirler.Bu çalışmadaki amacımız yeni tanı almış stroklu hastalarında; tedavi öncesi serum ve idrar ghrelin ile obestatin seviyelerini belirlemek; parametreler arasındaki olası ilişkiyi saptamaktır.Bu çalışma acil servisimize akut inme nedeniyle başvuran 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol grubu ile ileriye yönelik olarak yapıldı. Hasta grubu; acil serviste anamnez, fizik muayene, BBT, Karotis doppler, MR, difüzyon MR ile tanı konulan hastalardan oluşturuldu. Hastalardan ve kontrol grubundan, ghrelin ve obestatin analizi için 1 ml serum ve 2 ml idrar örnekleri alındı. Alınan örnekler -80°C'de saklandı. Bu örneklerden açil ghrelin, deaçil ghrelin ve obestatin düzeyleri çalışıldı.Serum açil ve deaçil ghrelin düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunamamıştır (p ? 0.05).
Özet (Çeviri)
Stroke is the third reason of the deaths following heart diseases and cancer with leaving disability. Early diagnose and treatment of the patients with stroke in emergency service reduces the impact of this disease on mortality and morbidity. Obestatin and ghrelin are peptide hormones regulating food and energy usage and appetite.The aim of this study was to define pretreatment blood and urine levels of ghrelin and obestatin in patients with newly diagnosed stroke and to determine the relationship between parameters.Thirty patients presented with stroke in emergency service and a group of volunteers consisting of 30 individuals were included in the study. The patient group, the emergency department medical history, physical examination, CT, Carotid Doppler, MRI, diffusion MRI diagnosed patients was created. Patients and control group, serum (3 cc) and urine (2-3 cc) samples were collected for analysis of ghrelin and obestatin. Samples were saved at -80°C. Acyl ghrelin, deacyl ghrelin and obestatin levels were studied from blood and urine samples.No statistically significant difference was found between serum acylated, deacylated ghrelin levels of two groups (p>0.05).