Subakromiyal sıkışma sendromu olan hastalarda fizik tedavi modalitelerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Abstract comparing the efficacy of physical therapy modalities in patients with subacromial impingement syndrome
  1. Tez No: 282499
  2. Yazar: SİBEL ERTÜRKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Subakromiyal sıkışma sendromu (SSS); rotator kaf ve subakromiyal bursanın korakoakromiyal ark, akromiyonun ön bölümü ve akromiyoklavikular eklem altında sıkışmasıdır. Bu çalışmada fizik tedavi uygulamalarının SSS'da etkinliğinin gösterilmesi ve karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya SSS tanısı alan 40 hasta alınmıştır, hastalar randomize yöntemle 2 gruba ayrılmıştır. 1.gruba Kısa dalga diatermi+Egzersiz tedavisi, 2.gruba Steroid iyontoforezi+Kısa dalga diatermi+Egzersiz tedavisi uygulandı. Tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi için tüm hastalara tedaviden önce, 15 seanslık tedaviden hemen sonra ve tedaviden 3 ay sonra omuza yönelik özel testler, Constant-Murley Skorlaması ve Gonyometrik omuz eklem hareket açıklığı, ağrı için Vizüel Analog Skala, ağrı ve disabilite için Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi ve Nottingham Sağlık Profili (NHP), yaşam kalitesi için kısaform-36 bakıldı.Nottingham Sağlık Profili ağrı ve fiziksel aktivite skorlarının tedaviden hemen sonraki değerleri her iki grup arasında karşılaştırıldığında Grup 2'de istatistiksel olarak anlamlı bir azalma bulundu (p0.05). Fakat düzelme gösteren diğer parametrelerde gruplar arasında istatistiksel olarak hiç anlamlı farklılık gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Subacromial impingement syndrome is jamming of the rotator cuff and subacromial bursa under the acromioclavicular joint, coracoacromial arc and anterior part of acromion. The aim of this study was to define and compare the efficacy of the physical therapy practices.Fourty patients with SSS diagnosis were included to the study, patients divided into two groups randomly. Short wave diatermy+ exercise treatment were applied to the first group and steroid iontophoresis+short wave diatermy+exercise to the second group. Special tests for shoulder, Constant-Murley Scoring and goniometric shoulder range of motion, Visual Analog Scale for pain, Shoulder Pain and Disability Index for pain and disability, Nottingam Health Profile (NHP) for disability, Short Form-36 for quality of life measurement were used before the treatment, immediately after 15 sessions of the treatment and 3 months after the treatment to comparing the efficacy of the therapy in two groups.When the NHP scores for pain and physical activity levels immediately after treatment compared between two groups, a statistically significant improvement has been observed in group 2 (p0.05). However, the inter-group comparison did not reveal any statistically significant difference in the other parameters indicating improvement (p>0.05).