Rotator manşon sendromu olan hastalarda ekstrakorporeal şok dalga tedavisi (ESWT)'nin etkinliğinin araştırılması
Examining the effectiviness of extracorporeal shock wave therapy (ESWT) in patients with rotator cuff syndrome
  1. Tez No: 437522
  2. Yazar: NURCAN TUNÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN, PROF. DR. MELEK GÜNEŞ YAVUZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Çalışmanın amacı, RMS tanısı konulan hastalarda fizik tedavi uygulamalarına ek olarak ESWT uygulamasının etkinliğini araştırmaktır. Bu çalışmada, tedaviye katılan 60 hasta randomize olarak eşit sayıda iki gruba ayrıldı ve birinci gruptaki hastalara 3 hafta boyunca haftada 5 gün 5 dk US, 30 dk TENS, 20 dk hotpack uygulandı. İkinci gruba ise bu uygulamalara ek olarak haftada 2 gün, toplamda 6 seans ESWT uygulaması yapıldı. Ayrıca her iki gruba egzersiz programı verildi. Değerlendirmeler tedavi öncesi, bitimi ve tedavi bitiminden sonraki 3. ayda yapıldı. Constant ve UCLA skorlamaları ile SF-36 yaşam kalitesi ölçeği kullanıldı. Eklem hareket açıklıkları gonyometre ile, kuvvet parametresi kuvvet ölçüm cihazı ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effectiveness of ESWT application in addition to physiotherapy in patients with a diagnosis of rotator cuff syndrome. In this study, 60 patients participated in study were divided into two groups and 5 minutes US, 30 minutes TENS and 20 minutes hotpack, 5 days a week for 3 weeks are applied to the patients in the first group. And, in addition to these applications, participants in the second group are applied with ESWT 2 days a week, 6 sessions of in total. Participants in both groups are given an exercise program. The evaluations were conducted before the treatment, upon the completion of the treatment and in 3rd month after treatment. Constant and UCLA scorings and SF-36 quality of life scale were used. A goniometer was used for joint ranges of motion and a strength meter for strength parameters. SPSS Version 20.0 was used in the analysis of data.