Deneysel olarak intrrabdominal basınç artışı sağlanan ratlarda intestinal iskeminin erken tanısı için çeşitli iskemik belirleyicilerin tanısal yararlılığı
The diagnostic efficacy of some ischemic markers in early diagnosis of intestinal ischemia in experimentally increased intraabdominal pressure in rats
- Tez No: 282503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK AYTEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Abdominal Kompartman Sendromu (AKS), intraabdominal basınç (İAB) yükselmesi sonucunda ortaya çıkar ve çoklu organ fonksiyon bozukluğu ile karakterizedir. Genelde 25 mmHg'nin üzerindeki bir İAB yüksek kabul edilmektedir. AKS gastrointestinal sistemde mezenterik kan akımını azaltarak iskemi, nekroz ve septik komplikasyonlara sebep olabilir. İntestinal iskeminin değerlendirilmesi amacıyla serum prealbumin, D ? dimer, kreatinin kinaz, D ? laktat düzeyleri ve plazma L-laktat, plazminojen, Ürotensin II (U-II) ve Ürotensin II İlişkili Peptid (URP) düzeyleri, karaciğer iskemik hasarı ve böbrek iskemik hasarının değerlendirilmesi için ALT, AST, BUN ve serum kreatinin düzeyleri çalışıldı.Çalışmada ağırlıkları 200 ? 250 gr arasında değişen Wistar Albino tipi ratlar kullanıldı. Her biri 7 elemandan oluşan randomize dört gruba ayrıldı.Grup 1 (Kontrol grubu): Altmış dakika süreyle genel anestezi altında laparatomi yapılan grupGrup 2: Altmış dakika süreyle batın içi 10 mmHg basınç ile karın içi basınç artışı sağlanan grupGrup 3: Altmış dakika süreyle batın içi 15 mmHg basınç ile karın içi basınç artışı sağlanan grupGrup 4: Altmış dakika süreyle batın içi 20 mmHg basınç ile karın içi basınç artışı sağlanan grupCerrahi sonrasında ratlar anestezi altında sakrifiye edilerek kan ve doku örnekleri alındı. Doku örnekleri Hematoksilen - Eozin boyası ile hazırlanarak ışık mikroskobu altında incelendi. Serum AST, ALT değerlerinin karaciğer iskemik hasarlanması ile beraber artış gösterdiği izlendi (tüm parametreler için p < 0.05). Renal iskemik hasarlanma ile beraber BUN'da anlamlı artış izlenirken (p < 0.05), kreatinin değerlerinde grup 4 dışında anlamlı artış gözlenmedi (her grup için sırasıyla p = 0,473, p = 0,091, p = 0,006). D-dimer değerlerinin intestinal iskemi derecesi ile değişmediği izlendi (her grup için sırasıyla p = 0,317, p = 0,317, p = 0,173). Serum prealbumin, D-laktat, CPK düzeylerinin intestinal iskemi düzeyi ile arttığı izlendi (bütün parametreler için p < 0.05).
Özet (Çeviri)
Abdominal compartment syndrome is caused as result of elevated intraabdominal pressure and is charecterized with multiple organ disfunction syndrome. Generally intraabdominal pressure above 25 mmHg is considered to be marked high levels. Abdominal compartment syndrome can cause ischemia, necrosis and septik problems ins gastrointestinal system with diminsihing mesenteric vascular flow. Serum prealbumin, D-dimer, creatinin cinase, D-laktat and plasma L-laktat, plasminogen, urotensin-II (U-II), urotensin-II related peptide (URP) levels were used to evaluate intestinal ischemia, serum AST, ALT, BUN and creatinin levels were used to evaluate hepatic and renal ischemic injury.In this study wistar albino rats weighing 200 ? 250 grams were used. Each groups are randomly seperated in four groups with seven members.Group 1: Laparatomized group without abdominal pressure elevation in sixty minutes general anesthesia.Group 2: Ten mmHg elevated intraabdominal pressure group in sixty minutes general anesthesia.Group 3: Fifteen mmHg elevated intraabdominal pressure group in sixty minutes general anesthesia.Group 4: Twenty mmHg elevated intraabdominal pressure group in sixty minutes general anesthesia.Rats were sacrified in general anestezia after surgical procedure, than blood and tissue samples were collected. Hematoxilen and eosyn stained tissue samples were examined under light microscope.