Pankreas kanserli hastalarda kaspaz 10 geninin analizi ve cDNA seviyesinde gen ifade düzeyinin incelenmesi
Caspace 10 gene analysis and gen expression level assessed by caspace 10 cDNA level in pancreatic cancer patients
- Tez No: 282527
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Pankreas kanseri, ölüm oranı en yüksek olan kanser tiplerinden biridir. 5 yıllık sağ kalım oranı %5'den azdır. Pankreas kanserinde kazanılmış veya kalıtılmış gen mutasyonları vardır. K-ras onkojeninin tetiklenmesi ile beraber tümör baskılayıcı genlerin (p53, DPC4, p16 ve BRCA2) etkinliğinin kaldırılması pankreas kanseri gelişiminde önemlidir. Hücrenin işlevsel farklılaşmış halde kalması, yaşlanma sonunda ölüme gitmesi veya farklılaşmış hücrenin hücre döngüsüne girerek çoğalma seyri p53 tarafından kontrol edilir. Özellikle farklılaşmış hücrenin değişen ortamı sebebiyle (bazı gen ürünlerinin gereğinden fazla sentezlenmesi veya ortamda bulunması gibi) normal olmayan bir durum sözkonusu ise hücre döngüsü p53 gen ifadesi artar ve hücre döngüsü duraksatılmaya çalışılır. Pankreas kanserinde tümör baskılayıcı geni p53'ün %50'den fazla mutasyona uğradığı sıkça rapor edilmiştir. Pankreas kanserinde %10-20 oranında ailesel bir geçis olduğu tahmin edilmektedir. p53 hücre dışı uyarımlı apoptotik yolağı Fas, DR5 ve PERP gibi zarlararası proteinlerinin genlerini tetikleyerek işlevsel hale getirir, hücre içi apoptotik yolakta mitokondriya ile ilşkili olup, proapoptotik ve antiapoptotik genleri sırasıyla işlevsel hale getirir veya çalıştırır. Hücre dışı ve hücre içi programlı hücre ölümünde etkin rol alan kaspazlar büyük bir proteaz enzim ailesidir. Başlatıcı kaspazlardan olan Kaspaz 10 proapoptotik hücre dışı uyarı ile yolaktaki diğer kaspaz üyelerinin işlevsel hale gelmesini sağlar. Kaspaz 10 zarlararası almaçları veya sitotoksik etkiye sahip maddeler ile etkileşerek etkin hale geçerler. Pankreas kanserinde 2q33 kromozom bölgesinde bulunan caspase 10'un mRNA genomik yapısı ve gen ifade seviyesi belirlenmiş ve kanser gelişimi arasındaki olası ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is one of the cancer types with the highest mortality rate. Five-year survival rate is less than 5%. Pancreatic cancer can develop because of de nova or inherited gene mutations. Together with oncogenic K-ras and tumor suppressor genes (p53, DPC4, p16 and BRCA2) are associated with the development of pancreatic cancer. P53 normally regulates the course of the cell cycle. In particular, the differentiated cell, due to the changing environment (or over expression of some gene products), can cause an abnormal condition that may trigger cell divisioın and proliferation which are surveiled by p53. P53 gene product is crucial for regulating the extrinsic apoptosis in which the caspase 10 is involved. Pancreatic cancer has frequently mutated p53 tumor suppressor gene which have been reported in more than %50 of the cases. Pancreatic cancer development also shows familial inheritance of about 10-20%. Caspases that are involved in extrinsic and intrinsic programmed cell death, are large family of protease enzyme, is crucial to ensue for controlling cancer development. Caspase 10 is the proapoptotic caspase triggering downstream members of the caspases to ensue cell death. Caspase 10 can become effective through its transmembrane receptor or by other cytotoxic agents. Caspase 10 gene is located on Chromosome 2q33. In this study, it is hoped to determine caspase 10 mutations as well as caspase 10 mRNA gene expression level in pancreatic cancer tissues in relation to pancreatic cancer development.