Cerebellum hacminin manyetik rezonans görüntülerinde stereolojik olarak değerlendirilmesi
Estimation of the cerebellum volume by stereological method on magnetic rezonans imaging
  1. Tez No: 282526
  2. Yazar: FATMA DİLEK TAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Vücut büyüklüğü, yaş, cinsiyet cerebellum hacmini (CH) etkileyen önemli faktörlerdir. Birçok nörolojik hastalık CH'de değişmeye yol açar. Çalışmamızın amacı, manyetik rezonans (MR) görüntülerinden her iki cinsiyet için CH ve toplam intrakranial hacmi (TİH) ölçmek, bu değerler kullanarak CH/TİH hacim oranını hesaplamak ayrıca toplam vermis alanı ve bunu oluşturan vermis cerebelli anterior (V1), vermis cerebelli posterior superior (V2) ve vermis cerebelli posterior inferior (V3) alanlarını belirleyerek klinikte önemli sayılabilecek normal değerleri saptamaktır. Bu amaçla, MR görüntülerinde herhangi bir patolojik bulgu saptanmayan, 20?40 yaş arası (27.8 5.5) 100 bireyin (50 kadın, 50 erkek) görüntüleri üzerinde, stereolojik yöntemin Cavalieri prensibine uygun nokta sayma tekniğiyle hesaplamalar yapıldı. Cerebellum hacmi erkeklerde 120.53 11.1cm3, kadınlarda 105.99 11.2 cm3, TİH erkeklerde 1304.99 91.7 cm3, kadınlarda 1155.15 85.7 cm3 idi. CH ve TİH erkeklerde istatistiksel olarak daha büyük olarak bulundu (p=0.001, p=0.001 sırasıyla). CH/TİH oranına bakıldığında ise cinsiyetler arasındaki farkların ortadan kalktığı görüldü (p=0.679). Toplam vermis alanı erkeklerde 11.59 1.3 cm2, kadınlarda 10.85 1.3 cm2 idi. V1 alanı, V3 alanı ve toplam vermis alanlarının, erkeklerde istatistiksel olarak daha büyük olduğu saptandı (p=0.05, p=0.006, p=0.007 sırasıyla). V1, V2 ve V3'ün toplam vermis alanına oranları incelendiğinde, V2'nin alan oranı kadınlarda daha büyüktü (p=0.03). Sonuç olarak, TİH büyümesinin tamamlandığı ve beyinde anlamlı sayılabilecek atrofinin olmadığı yaş aralığındaki bireylerde, stereolojik yöntemle belirlediğimiz CH, TİH ve vermis alanlarına ait normal değerlerin, bundan sonraki çalışmalara ışık tutacağını, klinikte patolojik değerlendirmeler yapılırken göz önüne alınarak teşhis ve tedavi seyrinin planlanmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Body size, age and gender are important factors affecting the cerebellar volume (CV). Many neurological diseases cause changes in CV. The aim of our study is to measure the CV and total intracranial volume (TIV) for both genders from magnetic resonance images (MRI), and to calculate CV/TIV proportion, total vermis area, anterior cerebellar vermis (V1), posterior superior cerebellar vermis (V2), posterior inferior cerebellar vermis (V3). For this purpose, MR images of 100 individuals (50 male- 50 female), aged between 20 and 40 (27.8 5.5) who have no pathologic condition were evaluated. values were calculated on MR images using point-counting tecnique base on Cavalieri principle of stereologic method. CV and TIV were calculated as 120.53 11.1cm3, 105.99 11.2 cm3 and 1304.99 91.7cm3, 1155.15 85.7 cm3 (male and female respectively). The CV and TIV were istatistically bigger in male (p= 0.001, p=0.001 respectively). CV/TIV proportion were no difference between genders. Total vermis areas of male and female were calculated as 11.59 1.3 cm2, 10.85 1.3 cm2, respectively. V1, V2 and total vermis areas were istatistically bigger in male (p=0.05, p=0.006, p=0.007, respectively) but the ratio of V2 were istatistically bigger in female (p=0.003). As a result; we think, for the persons whose TIV developing completed however there is no significant atrophy in brain, the normal values of the CV, TIV and vermis that we found by stereological methods will illuminate further studies and contribute to the planning of the diagnosis and treatment prognose at clinic during patological assessments.