İmmünkompetan erişkinler ve immünsupresif tedavi alanlarda norovirüs enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of norovirus infections in immunocompetant adults and in patients receiving immunosuppressive therapy
  1. Tez No: 282529
  2. Yazar: ŞEYMA DAĞCI YAPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Norovirüslar daha önceleri ?Norwalk-like virüslar? olarak bilinen ve çanağa benzer görüntüsü ile Calicivirüslar olarak adlandırılan bir virüs ailesinin üyeleridir. Bu virüsla oluşan infeksiyon, dünya çapında yaygın sporadik viral gastroenterit tablosudur. Norovirüs, mide ve bağırsakları etkileyerek gastroenterit ya da ?mide gribi? olarak adlandırılan hastalığa yol açar. Bulaşma, temelde fekal oral yolla olmaktadır. Virüs çok bulaşıcıdır ve 100 virüs partikülü bulaşma için yeterlidir. Bulaşma direkt olarak kişiden kişiye ve kontamine yüzeyler ile, indirekt olarak fekal kontamine su ve gıdalarla olmaktadır. İnfeksiyon bulguları virüsun alınmasından 24-48 saat sonra ortaya çıkan ishal, bulantı, kusma ve ateştir. Hastalık esnasında ve sonrasında bazen hiçbir belirti olmaksızın kişi uzun dönem virüs taşıyıcısı olabilmektedir. Virüs, semptomların tamamen düzeldiği bireylerde bile iki hafta kadar çıktılar ile saçılmaya devam edebilir. Bu çalışmada Ocak-Haziran 2011 tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bölümünde immünosupresif tedavi gören 94 hasta Norovirüs infeksiyonu yönünde değerlendirmeye alındı. Kontrol grubu olarak aynı hastaneye ishal yakınması ile başvuran 94 hasta seçildi. Norovirüs antijenin tespitinde ELISA yöntemi kullanıldı. Sonuç olarak, Norovirüs infeksiyonu immunsupresif tedavi alan hastaların %36.2'sinde (34/94), kontrol grubundakilerin ise %9.6'sında (9/94) pozitif olarak tespit edildi. Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, immunsupresif tedavi alan grupta Norovirüs infeksiyonunun immunkompetan bireylere göre daha sık olduğu görüldü (p=0.001).
Özet (Çeviri)
Noroviruses, formerly called as ?Norwalk-like viruses? are belonging to the Caliciviridae family with their calyx-like appearence. Infections caused by these viruses are worldwide distributed sporadic viral gastroenteritis. Norovirüs causes gastroenteritis or a disease called ?stomach influenza? by effecting the stomach and intestines. Spread occurs basicly via fecal-oral route. Virus is very contagious and 100 viral particles are sufficient for transmission, which occurs by direct contact from person to person and by contaminated surfaces and indirectly by fecally contaminated water or food. Symptoms of infection are diarrhea, nausea, vomiting and fever occuring after 24-48 hours of viral exposure. During or after the disease, individuals may become carriers for long period without any symptom. Virus may be secreted in totally healthy individualls even two weeks long. In this study performed from January through June 2011, 94 patiens receiving immunosupressive therapy at the Hematology Department of Gaziantep University Medical Faculty were investigated for the presence of Norovirus infection. Ninety-four patients admitted to the same hospital with complaint of diarrhea were selected as the control group. Norovirus antigen was investigated by ELISA method. As result, Norovirus infection was detected in 36.2% (34/94) of patients receiving immunosupressive therapy, and in 9.6% (9/94) of individuals within the control group. When patient and control groups were compared, Norovirus infection was seen more frequently in immunosupressive patient than from immunocompetant individuals (p=0.001).