Parvovirus B19 enfeksiyonu olan hastalarda SLE ile ilişkili miRNA'ların araştırılması
Investigation of SLE-associated miRNAs in parvovirus B19 infection
- Tez No: 742005
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Viroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Parvovirus B19, immünkompetan çocuklarda hafif seyirli eritema enfeksiyozum, primer enfeksiyon geçiren gebelerde fetal kayıp, immünkompetan erişkinlerde artrit, immünkompromize erişkinlerde aplastik anemi ve ağır sitopeni gibi geniş bir hastalık spektrumuna neden olan bir virüstür. Israrcı veya akut viral enfeksiyon, otoimmün bağışık yanıta neden olabilmektedir. Parvovirus B19 enfeksyonunda görülen klinik belirtiler otoimmün hastalıkları taklit edebilmektedir. Bu nedenle parvovirus B19 enfeksiyonunun sistemik lupus eritematosus (SLE) ve romatoid artrit gibi bazı otoimmün hastalıklara neden olduğu veya bu hastalıkları alevlendirdiği düşünülmektedir. Parvovirus B19'un SLE'yi tetikleyip tetiklemediği de dikkatleri oldukça üzerine çeken bir konudur. Konak hücre ve viral proteinler arasındaki moleküler benzerlik, otoimmüniteye neden olan ana mekanizma gibi görünmektedir. miRNA'lar gen ekspresyonununda post-transkripsiyonel düzenleyiciler olarak görevli, doğal ve edinilmiş bağışıklıkta anahtar rolleri olan yaklaşık 22 nükleotid uzunluğunda tek zincirli RNA'lardır. SLE gibi bir çok otoimmün hastalıkta miRNA ekspresyonlarının değiştiği bilinmektedir. Diğer taraftan parvovirus B19 enfeksiyonu sırasında SLE patogenezinde yer aldığı düşünülen miRNA'ların serum seviyelerinin nasıl değiştiği bildiğimiz kadarıyla daha önce hiç araştırılmamıştır. Bu tez projesinin amacı, parvovirus B19 enfeksiyonu geçiren hastalarda SLE patogenezi ile ilişkili olduğu bildirilmiş 19 miRNA'nın (let-7e-5p, miR-155, miR-181b, miR-146a, miR-21, miR-142-3p, miR-142-5p, miR-148a-3p, miR-126, miR-181a, miR-223-3p, miR-223-5p, miR-125a-3p, miR-451, miR-31, miR-144-5p, miR-196a, miR-524-5p, miR-203) serum seviyelerinin belirlenmesidir. Parvovirus B19 enfeksiyonu ön tanısı ile gönderilen ve VP2 immün capture ELISA yöntemi ile (Vircell, Granada, İspanya ve Euroimmun, Luebeck, Almanya) parvovirus B19 IgM antikoru pozitif saptanmış 35 hastanın serum örneği Ocak 2017-Mayıs 2018 arasında çalışmaya alındı. miRNA ekstraksiyonu (RTA miRNA Kit, Kocaeli, Türkiye) yapıldıktan sonra, miRNA ekspresyon seviyeleri real time PCR kitiyle (Applied Biological Materials Inc., Richmond, Kanada) gerçekleştirildi. miRNA serum ekspresyon seviyeleri 2 (–ΔΔCT) yöntemi ile analiz edildi. miR-146-5p, miR-126, miR-142-5p, miR-125a-3p ve miR-21 serum ekspresyon sevileri kontrol grubuna göre parvovirüs B19 hastalarında daha yüksek bulundu. SLE hastalarının periferik kan mononükleer hücrelerinde miR-146-5p ve miR- 126 ekspresyon seviyelerinin azaldığının bildirilmesine rağmen bizim çalışmamızda tam tersine serum ekspresyon sevilerinde artış bulunmasının sebebinin parvovirüs B19 enfeksiyonuna verilen konak immün yanıtı olduğu düşünüldü. Sonuç olarak, parvovirüs enfeksiyonunun SLE gelişmesinde rolünü belirlemek için daha ayrıntılı prospektif çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Parvovirus B19 is the causative agent of a wide range of infections ranging from mild erythema infectiosum in immunocompetent children to fetal loss in primary infected pregnant women and arthritis in immunocompetent adults and aplastic anemia or cytopenias in adult immunocompromised patients. Persistent or acute course of viral infection may be responsible for an autoimmune response. Clinical symptoms of parvovirus B19 can mimic autoimmune diseases. Indeed the virus has been implicated as the causative or the precipitating agent of several autoimmune disorders, including systemic lupus erythematosus (SLE) and rheumatoid arthritis. Therefore, parvovirus B19 is the center of attraction whether it is able to trigger SLE. Molecular mimicry between host and viral proteins seems to be the main mechanism involved in the induction of autoimmunity. miRNAs, approximately 22 nucleotides in length, are small single stranded RNAs playing key roles in the post-transcriptional regulation of most gene regulatory pathways and regulate both the innate and adaptive immune responses. Altered miRNA expression has been reported in autoimmune diseases, including SLE. On the other hand, during parvovirus B19 infection, the serum expression levels of miRNAs implemented in SLE pathogenesis were not yet to be studied. The aim of this study is to investigate the serum expression levels of selected miRNAs (let-7e-5p, miR-155, miR- 181b, miR-146a, miR-21, miR-142-3p, miR-142-5p, miR-148a-3p, miR-126, miR-181a, miR-223-3p, miR-223-5p, miR-125a-3p, miR-451, miR-31, miR-144-5p, miR-196a, miR-524-5p, miR-203) implemented in SLE pathogenesis in patients with parvovirus B19 infection. Thirty-five serum specimens of patients, in whom parvovirus B19 IgM was determined by two immune capture assay directed to VP2 viral protein (Vircell, Granada, Spain, and Euroimmun, Luebeck, Germany), were included to the study between January 2017 and May 2018. After miRNA extraction assay (RTA miRNA Kit, Kocaeli, Turkey), expression levels of selected miRNAs were determined by real time PCR assay (Applied Biological Materials Inc., Richmond, Kanada). The results will be evaluated statistically to assess the relation between parvovirus B19 infection and selected miRNA expression levels. Serum expression levels of miRNAs were analyzed by 2 (–ΔΔCT) method. Serum miR-146-5p, miR-126, miR-142-5p, miR-125a-3p, and miR-21 levels were found to be higher in the patients with parvovirus B19 infection than the control subjects despite that expression levels of these miRNAs in peripheral blood mononuclear cells of patients with SLE are downregulated. The cause of raised serum levels of miR-146-5p and miR-126 is suggested to be the host immune response to parvovirus B19 infection. In conclusion, detailed and prospective studies are needed to elucidate the role of parvovirus B19 in the development of SLE.